Firma Buzz Travel zniknęła, a niedoszli turyści stracili pieniądze. Pojawiła się nowa i nadal oferuje wycieczki

Grupa przyjaciół z Bytomia zapłaciła ponad 5 tys. złotych za wycieczkę do Norwegii z Buzz Travel. - Przyszedł COVID-19. Właściciel mydlił nam oczy, obiecywał, że polecimy w innym terminie, aż stwierdził, że pieniędzy nam po prostu nie odda - opowiadają. Poszkodowanych może być więcej. Jarosław Okupnik na pytania nie odpowiada, ale prowadzi nową działalność (Go Trip) i nadal oferuje wycieczki.

Pixabay
Lotnisko

Grupa kilkunastu przyjaciół z Bytomia postanowiła wybrać się na jednodniową wycieczkę do Norwegii. - Mieliśmy wylecieć 30 maja 2020 roku. Wszystko planowaliśmy z dużym wyprzedzeniem, bo już na początku lutego. Wtedy zapłaciliśmy za vouchery 5 187 złotych (399 złotych od osoby) - tłumaczą.

Postanowili skorzystać z oferty Buzz Travel - biura podróży, z którym wcześniej na takich samych zasadach podróżowali ich znajomi. Mowa o wylocie z samego rana i powrocie późnym wieczorem, wyjeździe polecanym przez organizatora „pasjonatom aktywnego wypoczynku, miłośnikom gór i pięknych widoków, wszystkim, którzy zawsze marzyli o podróży do Norwegii”.

- Jednodniowa wycieczka do norweskiego miasteczka Sandefjord w Norwegii to wyprawa pełna zapierających dech w piersiach widoków połączona z aktywnym zwiedzaniem. Wycieczka obejmuje bilety lotnicze i autobusowe - można było przeczytać na stronie internetowej Buzz Travel.

Kiedy przyszła pandemia COVID-19 zarządzający Buzz Travel Jarosław Okupnik miał zapewniać, że po wznowieniu lotów zabukuje im dogodny termin i wycieczka się odbędzie. Nie wiadomo kiedy, ale się odbędzie.

- Przyszedł COVID-19. Właściciel mydlił nam oczy, obiecywał, że polecimy w innym terminie, aż stwierdził, że pieniędzy nam po prostu nie odda. Kontaktowaliśmy się wielokrotnie. Pisaliśmy maile, dzwoniliśmy. W końcu stał się opryskliwy. Stwierdził, że i tak nic mu nie zrobimy. Rozłączył się. Udało nam się skontaktować z innymi osobami, które również nie odzyskały swoich pieniędzy - skarżą się niedoszli turyści z Bytomia.

Nowa firma, oferta niemal identyczna

Strona internetowa Buzz Travel ostatecznie zniknęła. Pojawiła się jednak inna - www.gotrip.com.pl, na której oferowana jest niemal identyczna jednodniowa wycieczka do Norwegii. Niemal, ponieważ cena jest wyższa niż przed pandemią COVID-19 i wynosi 599 złotych od osoby. Z kolei opis jest ten sam.

Zgadza się także osoba prowadząca firmę i jej numer telefonu, który prowadzi do Jarosława Okupnika. Okazuje się, że mężczyzna - choć zobowiązań nie spłacił - zakończył dotychczasową działalność i otworzył nową, która zajmuje się tym samym, czyli organizacją turystyki. W Go Trip oferuje wycieczki do Norwegii, Islandii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Ceny wahają się od 599 do 1399 złotych od osoby.

Warto podkreślić, że Go Trip powstało 1 grudnia 2021 roku, a już 1 lutego 2022 roku zawieszono jego działalność, która została wznowiona 1 kwietnia 2022 roku.

Strona na Facebooku Go Trip powstała natomiast w 2011 roku, ale na początku nazywała się szybkiewycieczki.com.pl, później nosiła nazwę extremetravel.com.pl i Extremetravel. Na profilu Jarosława Okupnika znajdują się także informacje o stronach Euroloty i Expresstravel. W opisach figuruje on jako właściciel, a wszystko to działalności związane z turystyką.

Poprosiliśmy telefonicznie Jarosława Okupnika o komentarz w tej sprawie. Wysłaliśmy pytania mailem oraz SMS-em. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeśli ją otrzymamy, dodamy poniżej.

Czy niedoszli turyści mogą jeszcze odzyskać pieniądze?

Czy niedoszli turyści z Bytomia mają jeszcze szansę, aby odzyskać pieniądze?

- Interesy klientów biur podróży są chronione dwufilarowo. Podstawą systemu jest zabezpieczenie finansowe. Legalnie działające biura podróży są zobowiązane zawierać odpowiednie umowy gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej. Jeżeli okazuje się, że te gwarancje nie są wystarczające do zaspokojenia roszczeń klientów biura podróży, możliwe jest ubieganie się o zwrot wpłaconej ceny za wycieczkę od Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego - wyjaśnia radca prawny Adam Ciastoń z www.sitelaw.pl

Nie zawsze można się jednak ubiegać się o zwrot pieniędzy w ramach opisanych wyżej mechanizmów. Aby one zadziałały, podmiot musi być wpisany do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki. Czy znajdowało się tam Buzz Travel? Nie wiemy. Jeśli nie, bytomianie powinni starać się o rozwiązanie sprawy na drodze prawa karnego.

Niewykluczone, że Buzz Travel było zarejestrowane poza granicami Polski. Jakie może mieć to znaczenie dla poszkodowanych?

- Zasadnicze, ponieważ w przypadku niezaspokojenia roszczeń, konieczne może okazać się skorzystanie z drogi sądowej, co w przypadku sporów transgranicznych będzie wymagało dokonania analizy dotyczącej przede wszystkim właściwości sądu i prawa - odpowiada Adam Ciastoń.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice airport loty

Z Katowice Airport najczęściej lataliśmy do...

Podróż Macieja Andrzejczaka

Maciej Andrzejczak przejechał 6135 km na rowerze do Porto

Industriada 2022

Już w sobotę 13. edycja Industriady. Co nas czeka? Zobaczcie

Tarnowskie Góry industriada

Industriada 2022 w Tarnowskich Górach. Znamy już harmonogram

Beskid Śląski

Złote Pinezki Google dla polskiej przyrody. Także Beskidów

Arboretum

Najpiękniejsze ogrody botaniczne w woj. śląskim

Przedszkolaki w Urzędzie Miasta Tarnowskie Góry

Jak tarnogórskim przedszkolakom podobało się w ratuszu?