Jakie miejsca wypoczynku i rekreacji dał nam przemysł? Jest ich całkiem sporo [GALERIA]

Przemysł znacznie zmienił krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia. Nic jednak nie jest dane na zawsze, a po latach udało się odzyskać część postindustrialnych terenów. Teraz to miejsca wypoczynku i rekreacji, które warto odwiedzić podczas majówki. Zobaczcie, gdzie warto się wybrać.

Największy i najbardziej znany poprzemysłowy teren, który stał się miejscem wypoczynku i rekreacji, to oczywiście Park Śląski w Chorzowie. Co prawda zanim powstał, była tam Dolina Szwajcarska (w centralnej części dzisiejszego parku, w okolicy kręgów tanecznych), gdzie mieszkańcy okolicznych miast urządzali pikniki. Stała tam nawet gospoda. Wokół był jednak księżycowy krajobraz.

Teren dzisiejszego Parku Śląskiego w 75 proc. pokryty był hałdami, pogórniczymi odpadami, biedaszybami, zapadliskami, bagnami i wysypiskami. W 1950 r. zapadła decyzja, by właśnie między Chorzowem, Katowicami i Siemianowicami Śląskimi utworzyć Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Ma on ponad 600 hektarów powierzchni i jest jedynym z największych parków śródmiejskich w Europie.

Nie tylko Park Śląski

Na odzyskanych do przemysłu terenach powstały także inne parki – m.in. Park Miejski w Tarnowskich Górach czy Park Gródek w Jaworznie. Są rezerwaty przyrody, miejsce światowego dziedzictwa UNESCO czy hałda, z której można podziwiać okolicę. Jest też sporo miejsc, w których można wypoczywać nad wodą, a także takie pojeździć na nartach.

ZOBACZCIE JE W NASZEJ GALERII.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Koty

Kulturalny ŚLĄZAG na weekend 9-11 września 2022 r.

Archiwalne zdjęcia tyskiego browaru

Śląska architektura przemysłowa piękna jak warowne zamki

Pierwsza Łania

Quiz o WPKiW. Przekonaj się, jak dobrze znasz Park Śląski

Tarnowskie Góry dni dziedzictwa

Dni Dziedzictwa w Tarnowskich Górach 2022

Tarnowskie Góry Rynek

7 paradoksów, absurdów i sekretów Tarnowskich Gór

Kawiarnie w Tarnowskich Górach

Najlepsza kawa w Tarnowskich Górach? Tam warto się wybrać

Policja3

Centralne obchody Święta Policji odbędą się w Katowicach