Katowice na lotniczych zdjęciach z 1990 roku. Ślizgowiec, Zenit, Skarbek, hotel Silesia... Wszystko bardzo szare i brudne

Pamiętacie Katowice przełomu lat 80. i 90. minionego wieku? Oto zdjęcia z lotu ptaka wykonane przez Lecha Zielaskowskiego. Jak bardzo od tego czasu zmieniło się miasto? No, bardzo. Zapomnieliśmy, jak brudne i zaniedbane były żegnające PRL Katowice.

Rok 1989 był w Polsce rokiem systemowej transformacji – najpierw Okrągły Stół, a potem wybory do Sejmu i Senatu i powołanie nowego rządu. Oficjalny koniec epoki PRL nastąpił 29 grudnia, kiedy z konstytucji usunięto zapis o przewodniej roli PZPR i sojuszu ze Związkiem Radzieckim, a zamiast Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej pojawiła się znów Rzeczpospolita Polska.

Nadchodziły trudne lata 90. – kapitalizmu z „wilczą twarzą” i Polski bazarowej. Jak wówczas miały się Katowice? Zobaczcie zdjęcia centrum miasta. Tak wówczas wyglądał rynek – z Domem Prasy Śląskiej, Zenitem czy Skarbkiem. Na zdjęciach widzimy też hotele – Katowice, Warszawa (dzisiejszy Novotel) i nieistniejącą już Silesię, a także ulicę Armii Czerwonej – od października 1990 roku aleję Wojciecha Korfantego – i Spodek. Widać też plac Sejmu Śląskiego ze słynnym Dezember Palast. Pierwsze wrażenie? Jak brudne były wtedy Katowice...

Autorem lotniczych zdjęć Katowic, zdigitalizowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, jest Lech Zielaskowski, fotograf, który współpracował między innymi z tygodnikiem „Panorama” i Agencją Fotograficzną Interpress. Jego zdjęcia trafiały do książek, na plakaty i do folderów reklamowych polskiego przemysłu lotniczego. Był fotografem lotniczym – spędził zawodowo w powietrzu 200 godzin w samolotach i śmigłowcach. Fotografował także pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Był ponadto autorem zdjęć lotniczych do filmów „Odwet” (1982) i „V.I.P.” (1991) oraz serialu „Ekstradycja 2” (1996–1997). Zmarł w 2011 roku.

Katowice Jurand Jarecki26

Może Cię zainteresować:

Genialne kolorowe zdjęcia Katowic z lat 60. i 70. Z teki architekta Juranda Jareckiego, który pokochał to miasto

Autor: Katarzyna Pachelska

17/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon