Katowice w latach 60. i 70. Miasto w budowie na kolorowych zdjęciach z archiwum architekta Juranda Jareckiego

Publikujemy absolutnie unikalne i w dodatku kolorowe zdjęcia przedstawiające centrum Katowic oraz Koszutkę w latach 60. i 70. Na fotografiach autorstwa architekta Juranda Jareckiego widać miast, którego centrum dopiero powstaje. Nie ma Spodka i Superjednostki, a Aleja Korfantego ma jeszcze pruskie zabudowania.

A archiwach nie brakuje zdjęć przedstawiających Katowice w połowie lat 60. Jednak większość zachowanych fotografii dokumentuje nam dzieje miasta z tego okresu w czerni i bieli. Na szczęście udało nam się dotrzeć do kolorowych zdjęć z tamtych czasów, których autorem jest słynny architekt Jurand Jarecki, jeden z najważniejszych budowniczych Katowic.

I to właśnie powstające dopiero centrum miasta robi największe wrażenie na tych starych fotografiach. Zdjęcia przedstawiają budujący się dopiero katowicki Spodek. Nie znajdziemy na nich Superjednostki (bo jeszcze jej nie ma). Bez trudu możemy jednak dojrzeć chociażby stare pruskie zabudowania przy Alei Korfantego, które kilka lat później wyburzono z polecenia Zdzisława Grudnia.

Unikatowy film z Katowic z 1974 roku. Przy Armii Czerwonej dobrze widać zabudowę Dworu Tiele-Wincklerów

Dzięki tym unikalnym kolorowym fotografiom widzimy m.in. to, jaki wpływ na budynki wywarł przemysł ciężki. Te starsze są aż burobrązowe od pyłów.

To zdjęcia pochodzące z archiwum Juranda Jareckiego, jednego z czołowych architektów polskich tamtego czasu. W Katowicach do dziś istnieje wiele budynków, które zaprojektował, np. Spółdzielcze Domy Handlowe "Zenit" i "Skarbek", kino "Kosmos". Jarecki dokumentował fotograficznie swoje dzieła, ale też codzienne życie Katowic. Stąd np. zdjęcia deptaka handlowego przy Niebieskich Blokach w Koszutce. W ogóle tę dzielnicę Katowic często uwieczniał na zdjęciach.

Spójrzcie na dzisiejszą aleję Korfantego (wtedy Armii Czerwonej). Nie dość, że z prawej strony, patrząc w stronę Koszutki, przyklejony do budowanego Hotelu Katowice jest pałac Tiele-Wincklerów, to jeszcze z lewej widać stare zabudowania w miejscu dzisiejszych Superjednostki i Separatora.

Ciekawie wyglądają też Katowice bez Spodka. W miejscu dzisiejszej hali jest już wyczyszczony teren, przygotowany pod budowę tej dzisiaj ikonicznej budowli.

Zobaczcie zdjęcia Rynku, z tramwajem nr 16, który jedzie dziś już nieistniejącymi torami.

Widok na Katowice

Może Cię zainteresować:

Budżet obywatelski Katowic może zostać ograniczony. Pieniądze trafiłyby na pomoc Ukraińcom

Autor: Patryk Osadnik

14/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice w 1993 roku

Katowice 1993 rok. 30 lat temu, a jakby inny świat [ZDJĘCIA]

Katowice w 1940 roku

Katowice w kolorze z 1940 r. na fotach z prywatnego archiwum

Centrum Katowic, rok 1924

Tak, Katowice zmieniły się bardziej niż twarz Króla Popu

Katowice w 1993 roku

30 lat temu Avard zgubił się i zostawił nam zdjęcia Katowic

Część rynku w Katowicach, przełom XIX i XX wieku

Jedyny fragment najstarszej zabudowy katowickiego Rynku

Dworzec kolejowy w Katowicach na kilka tygodni przed rozbiórką

Ostatni dzień z brutalem w Katowicach, tuż przed rozbiórką

Rynek w Katowicach w XX wieku

Rynek w Katowicach na starych fotografiach