Katowice z lat 70. Na zdjęciach, które kryją opowieść o zapomnianej nowoczesności

Katowice -50, mniej więcej. -50, czyli około 50 lat temu. Lata 70. XX wieku i to te wczesne. To miasto u szczytu swej powojennej nowoczesności: już ze Spodkiem, modernistyczną zabudową Al. Korfantego czy rynkiem ze Skarbkiem i Zenitem. Jest też brutalistyczny dworzec, który nigdy później nie wyglądał lepiej, wieżowiec DOKP czy Tauzen z utraconą później przestrzenią i oddechem. Mamy kolekcję rzadkich zdjęć z tamtej epoki.

O przeszłości opowiadają nie tylko starsi ludzie i historycy. Robią to także zdjęcia. Powiedzenie, że jeden obraz to tysiąc słów, nie wzięło się znikąd. Dobre zdjęcie może kryć w sobie całą opowieść.

Na przykład opowieść o Katowicach, dla których architektury lata 70. XX wieku były okresem wielce burzliwym.

Symbolem dynamicznych przemian, jakie dokonują się w architekturze i przestrzennym układzie Katowic, stało się centrum miasta, które ulega całkowitemu przetworzeniu - pisał o tym jeden z autorów ówczesnej ksiązki o Katowicach. - W wyniku licznych zmian i różnych opracowań alternatywnych wielu grup architektów zrealizowano już główne założenie śródmieścia, rozwinięte wzdłuż Rynku, osi ul. Armii Czerwo nej i Ronda, stanowiącego skrzyżowanie z drugą ważną arteria, ul. Dzierżyńskiego.

Słowa te opisują rewolucję. Oto "nowe" Katowice odwracały się od swej dawnej, głównej osi przestrzennej wzdłuż ulic Warszawskiej, 3 Maja i Gliwickiej. Nowe miewało swoją ciemną stronę, wdrażane nieraz z krzywdą dla starego. Przy nowej Armii Czerwonej (dawniej Zamkowej, dziś Korfantego) i to w sąsiedztwie Pomnika Powstańców Śląskich, nie było miejsca dla "pruskiej" zabudowy i tak przepadł katowicki Zamek, czyli dwór Tiele-Wincklerów. Istną zbrodnią na architekturze - światowej wręcz - było zniszczenie części zabudowy osiedla Nikiszowiec. Z drugiej strony, w Katowicach powstał szereg pereł funkcjonalizmu czy też fenomenalne, genialne bez mała realizacje, jak osiedle Tysiąclecia czy Gwiazdy.

Zobaczmy więc Katowice ze Spodkiem, ale jeszcze bez .KTW. Owszem z Tauzenem, ale nie całym. Za to z urbanistyczną schizofrenią wieżowców na Giszowcu, niestety. Bez Gieceku, Emceku, ale z DOKP. I z nowym wtedy dworcem, którego teraz już nie ma. Oraz przemysłem, którego również właściwie nie ma.

Zapraszamy na fotograficzną wyprawę w czasie, do Katowic połowy lat 70. XX wieku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon