Oto Bytom, którego już nie ma. Te miejsca zobaczycie tylko na starych fotografiach

Były w Bytomiu takie miejsca, które dzisiaj wyglądają zupełnie inaczej i obiekty, które już nie istnieją. Aby je Wam przypomnieć, wybraliśmy fotografie takich klasycznych miejsc.

Bytom to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska. Historia Bytomia sięga XII wieku. Na przełomie XVIII i XIX wieku bardzo intensywnie zaczął rozwijać się tutaj przemysł hutniczo-górniczy, przez co Bytom zyskał miano największego ośrodka przemysłowego na Górnym Śląsku. Największa rozbudowa i przebudowa miasta miała miejsce w XIX wieku. Niestety przemysł górniczy miał ogromny wpływ na piękną zabudowę miasta. Dzisiaj wiele budynków można oglądać już tylko na fotografiach.

Wiele kamienic zniknęło

Druga wojna światowa, a ściślej 1945 rok, kiedy miasto zostało zdobyte przez Armię Czerwoną, również pozostawiła ogromną pustkę w architekturze, jak np. ratusz, który został przez Rosjan spalony. W okresie powojennym wiele kamienic Bytomia zniknęło z powodu nadmiernego wydobycia węgla, szkód górniczych, jak też ludzkiego niedbalstwa. Przez to znacznie zmieniła się architektura miasta.

Dzisiejsza zabudowa w niektórych miejscach w niczym nie przypomina dawnego Bytomia. Tam, gdzie dzisiaj znajduje się Centrum Handlowe Agora, stały kiedyś piękne kamienice. Nie zachowało się również zoo, które było atrakcją parku Kachla. Natomiast po kopalni Szombierki pozostały jedynie wieże wyciągowe szybów. Pomimo dużych strat w architekturze, w Bytomiu nadal zachowało się wiele pięknych kamienic i miejsc wartych zwiedzenia. Pamiętajmy o tym, wybierając się na spacer, gdyż piękna architektury widzianego na żywo nie zastąpi żadna najpiękniejsza fotografia.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom ulica Dworcowa

Bytomska Dworcowa dziś u kresu wielkiego remontu. A kiedyś?

Sztukasy Ju 87 nad Polską w 1939 roku

Wojna w Katowicach rozpoczęła się syreną i nalotem sztukasów

Prezydent Indonezji w Bytomiu. Koniec lat 50.

Prezydent Indonezji w Bytomiu, którego już nie ma

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Grodziska i zamczyska śląskie

Grażyński zaprosił archeologów, by dowiedli polskości Sląska

Wystawa muzeum śląskieego w Warszawie

Muzeum Śląskie nie zna historii? Kompromitujące błędy...

Huta Julia w Bobrku

Dzień Hutnika! Ten przemysł kiedyś budował nam miasta