Pracownicy Kolei Śląskich mają zamiar protestować przed urzędem marszałkowskim

Pracownicy Kolei Śląskich mają zamiar protestować. - To protest o wyższe, godne zarobki dla pracowników, którzy naprawdę ciężko pracują, pracują w soboty, niedziele i święta, wstają do pracy o 2-3 w nocy - mówi jeden z kierowników pociągów na nagraniu. To oddolna inicjatywa, która nie została jeszcze zgłoszona spółce.

Koleje Śląskie
Koleje Śląskie

W piątek, 13 maja, o godz. 14.00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach mają protestować pracownicy Kolei Śląskich. Dlaczego tam? Ponieważ Koleje Śląskie to spółka marszałkowska.

- To protest o wyższe, godne zarobki dla pracowników, którzy naprawdę ciężko pracują, pracują w soboty, niedziele i święta, wstają do pracy o 2-3 w nocy. To protest o równe prawo do awansu zawodowego, żeby nie awansowali tylko ci, którzy mają układy partyjne, związkowe, rodzinne. To protest o likwidację sztucznych stanowisk - zapowiada jeden z kierowników pociągów na nagraniu, które zamieszczono w serwisie YouTube.

Rzeczniczka Kolei Śląskich Patrycja Tomaszczyk poinformowała nas w poniedziałek, 9 maja, że nie ma żadnych oficjalnych informacji dotyczących protestu i tego, czy może on zakłócić kursowanie pociągów. Jak ustaliliśmy, w formalny sposób nie został on jeszcze zgłoszony Kolejom Śląskim i nie wiadomo, czy tak się w ogóle stanie, ponieważ to oddolna inicjatywa pracowników, a nie związków zawodowych.

Przypomnijmy, że w przyszły poniedziałek (16 maja 2022 r.) odbędzie się strajk generalny kolejarzy z Polregio. Oznacza to, że trudniej będzie dotrzeć z Katowic do Krakowa, Sławkowa czy Olkusza, bądź z Gliwic do Kędzierzyna-Koźla, czy Opola. PolRegio to największy pasażerski przewoźnik w Polsce. W wielu województwach, zwłaszcza w Polsce wschodniej, ale też w opolskim, czy zachodniopomorskim, to właśnie na tej spółce opierają się regionalne przewozy kolejowe. Strajk generalny będzie tam oznaczać komunikacyjny paraliż.

Akurat w naszym województwie, gdzie przewozy regionalne obsługują pociągi Kolei Śląskich, skutki strajku w PolRegio będą dosyć ograniczone. Co jednak nie oznacza, że nie będzie ich wcale. PolRegio obsługują bowiem tzw. stykówki, czyli połączenia między województwami, np. z Gliwic do położonego w woj. opolskim Kędzierzyna-Koźla, czy Opola, z Katowic do Olkusza w Małopolsce, czy Sędziszowa w woj. świętokrzyskim. To również pociągi Polregio zapewniają zdecydowaną większość połączeń na trasie Katowice – Kraków. Osoby, które podróżują na tych relacjach, już teraz powinny przygotować sobie plan B na przyszły poniedziałek, bo na pociągi spod znaku PolRegio raczej nie będzie co liczyć.

Pociąg PolRegio

Może Cię zainteresować:

Strajk w PolRegio skomplikuje nam dojazd do Krakowa czy Opola

Autor: Michał Wroński

09/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców