W Pyrzowicach od miesiąca lądują samoloty z pomocą humanitarną dla Ukrainy. W ten sposób dostarczono już 400 ton, głównie żywności i środków medycznych

Na lotnisku im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach wylądował kolejny samolot z pomocą humanitarną dla Ukrainy, tym razem był to rejs z Kazachstanu. Rządowy Iljuszyn Ił-76TD w drogę powrotną zabrał ewakuowanych z terytorium Ukrainy obywateli Kazachstanu.

Katowice Airport już od miesiąca obsługuje rejsy z pomocą humanitarną dla mieszkańców Ukrainy, którzy zmagają się z rosyjską agresją zbrojną. Iljuszyn Ił-76TD dostarczył do Pyrzowic między innymi żywność i koce, które trafią do Ukrainy. Do Kazachstanu odleciało 54 pasażerów, a także… cztery psy i dwa koty. W sumie, od 28 lutego do 28 marca, z lotniska im. Wojciecha Korfantego odleciało do swoich krajów 7965 cudzoziemców, którzy – po rosyjskiej agresji – ewakuowali się drogą lądową z Ukrainy.

– W tym gronie było 265 dzieci poniżej drugiego roku życia. Czartery ad-hoc organizowane są przez ambasady poszczególnych państw i obsługiwane przez narodowych przewoźników – wyjaśnia Piotr Adamczyk, rzecznik pyrzowickiego lotniska.

Do tej pory odbyło się 40 rejsów, w tym 26 do Uzbekistanu, 6 do Kazachstanu, 5 do Azerbejdżanu, 2 do Egiptu i jeden do Iranu. Z Pyrzowic odbył się również jeden rejs medyczny – do Paryża odleciało 25 ukraińskich dzieci chorych na raka. We Francji kontynuowane jest ich leczenie, które musiało zostać przerwane z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Most powietrzny do Pyrzowic

Przypomnijmy, że decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych utworzono most powietrzny do lotniska w Pyrzowicach z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Pierwszy rejs pod egidą ONZ zorganizowano 12 marca – na lotnisku im. Wojciecha Korfantego wylądował wylądował wówczas Airbus A340-300 z Port Sudan, który dostarczył kilkadziesiąt ton wysokoenergetycznej żywności. Od tamtego dnia do Pyrzowic cały czas przylatuje pomoc humanitarna dla mieszkańców Ukrainy. Na pokładach samolotów dostarczono już około 400 ton – głównie żywności i środków medycznych.

W sobotę w Pyrzowicach wylądował pierwszy samolot pod egidą ONZ

Może Cię zainteresować:

Do Pyrzowic przylatują kolejne samoloty z pomocą dla Ukrainy. Katowice Airport jest hubem humanitarnym Organizacji Narodów Zjednoczonych

Autor: Grzegorz Lisiecki

14/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców