Wieże pokopalnianych szybów wyciągowych to dziedzictwo regionu. I świetne punkty widokowe. Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Zabrze i...

Kopalnie chyba już na zawsze wpisały się w krajobraz Górnego Śląska. Stały się nie tylko częścią przemysłu, ale także kultury, sztuki i postindustrialnej turystyki. Mimo że wiele kopalni zostało zamkniętych, pozostały po nich ślady – wieże szybów, przy których funkcjonują muzea czy restauracje. I które zamieniono w coraz popularniejsze punkty widokowe. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Wieże szybów wyciągowych dawnych kopalni nadają się świetnie na punkty widokowe i miejsca odwiedzin turystów. Przykład? Szyb Warszawa II przy Muzeum Śląskim. 40-metrowa wieża to kawał historii Katowic i Górnego Śląska. Od 1865 roku, przez dziesięciolecia, działająca przy Ferdinandgrube wieża szybu wyciągowego nosiła imię Karla Mauve'a. Dziś jest jedną z atrakcji katowickiej Strefy Kultury. Panoramę miasta można z niej podziwiać w okresie letnim, choć trzeba pamiętać, że na jej dostępność dla turystów wpływ mają warunki pogodowe.

Ratowanie dziedzictwa

Większość śląskich kopalń została zamknięta w ostatnich dekadach. W wielu miastach podjęto na szczęście decyzję o rekultywacji pokopalnianych terenów, jako dziedzictwa historycznego i kulturowego naszego regionu. Tak było między innymi w przypadku szybu Maciej, który jest częścią zespołu obiektów, należących do dawnej kopalni Concordia, a później Pstrowski w Zabrzu – Maciejowie. Pod koniec XX wieku budynki mogły zostać zrównane z ziemią, a jednak uratowano je. Szyb przekształcono w studnię głębinową, a reszta infrastruktury, czyli budynki, urządzenia i wyposażenie, po przekształceniu pełni dziś inną funkcję.

Szyb Maciej łączy ze sobą nowoczesność i historię. Ekspozycja muzealna cały czas wzbogacana jest o kolejne eksponaty, a obiekt jest częścią Szlaku Zabytków Techniki. Wyremontowany szyb pełni także funkcję punktu widokowego, z którego zobaczyć można rozległą panoramę okolic Zabrza i Gliwic.

To oczywiście niejedyna taka atrakcja w naszym regionie. Zapraszamy do naszej galerii.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Popiersie Szklarski

Spacer po Katowicach śladami Alfreda Szklarskiego

Katowice w latach 70. XX wieku

Katowice 50 lat temu. Za PRL nigdy nie wyglądały lepiej

Parowóz Ryś

Przemytnicy, kontrole w pociągu. Zresztą przeżyjcie to sami

Pałac Mieroszewskich

Normański miecz w Będzinie. Czy to broń wikinga?

EC Szombierki

Czy miasta uratują zabytki przemysłu? Widzimy pięć przeszkód

Michał Muszalik i Zbigniew Rokita

Michał Muszalik w finale konkursu poetyckiego "Orfeusz"

Pałac w Nakle Śląskim

Hrabiowie, damy i Disneyland - pałac w Nakle Śląskim