Wieże pokopalnianych szybów wyciągowych to dziedzictwo regionu. I świetne punkty widokowe. Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Zabrze i...

Kopalnie chyba już na zawsze wpisały się w krajobraz Górnego Śląska. Stały się nie tylko częścią przemysłu, ale także kultury, sztuki i postindustrialnej turystyki. Mimo że wiele kopalni zostało zamkniętych, pozostały po nich ślady – wieże szybów, przy których funkcjonują muzea czy restauracje. I które zamieniono w coraz popularniejsze punkty widokowe. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Wieże szybów wyciągowych dawnych kopalni nadają się świetnie na punkty widokowe i miejsca odwiedzin turystów. Przykład? Szyb Warszawa II przy Muzeum Śląskim. 40-metrowa wieża to kawał historii Katowic i Górnego Śląska. Od 1865 roku, przez dziesięciolecia, działająca przy Ferdinandgrube wieża szybu wyciągowego nosiła imię Karla Mauve'a. Dziś jest jedną z atrakcji katowickiej Strefy Kultury. Panoramę miasta można z niej podziwiać w okresie letnim, choć trzeba pamiętać, że na jej dostępność dla turystów wpływ mają warunki pogodowe.

Ratowanie dziedzictwa

Większość śląskich kopalń została zamknięta w ostatnich dekadach. W wielu miastach podjęto na szczęście decyzję o rekultywacji pokopalnianych terenów, jako dziedzictwa historycznego i kulturowego naszego regionu. Tak było między innymi w przypadku szybu Maciej, który jest częścią zespołu obiektów, należących do dawnej kopalni Concordia, a później Pstrowski w Zabrzu – Maciejowie. Pod koniec XX wieku budynki mogły zostać zrównane z ziemią, a jednak uratowano je. Szyb przekształcono w studnię głębinową, a reszta infrastruktury, czyli budynki, urządzenia i wyposażenie, po przekształceniu pełni dziś inną funkcję.

Szyb Maciej łączy ze sobą nowoczesność i historię. Ekspozycja muzealna cały czas wzbogacana jest o kolejne eksponaty, a obiekt jest częścią Szlaku Zabytków Techniki. Wyremontowany szyb pełni także funkcję punktu widokowego, z którego zobaczyć można rozległą panoramę okolic Zabrza i Gliwic.

To oczywiście niejedyna taka atrakcja w naszym regionie. Zapraszamy do naszej galerii.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zamek Pilcza w Smoleniu

Zamek Pilcza w Smoleniu. "Orle Gniazdo" nie tylko dla orłów

Kosciol mariacki w bytomiu

Na bytomskim Rynku znów rozbrzmiewa hejnał

Kopalnia Ignacy w Rybniku

Industriada 2022. Gorąca piątka (w sumie szóstka) Hajdugi

Widowisko w Świerklańcu

Wyjątkowe widowisko na Pałacu Kawalera w Świerklańcu

Arkadiusz Checiński prezydent Sosnowca jpg

Chęciński: "Zagłębie nie ma powiązań z woj. małopolskim"

Dworzec knurow

Pociągiem z Knurowa do Kołobrzegu już w tym...

120-lecie Sosnowca

Wydarzenia z okazji 120-lecia Sosnowca