Zamek nad wodą, otoczony przyrodą. To dawne Tychy, które w 1936 roku odwiedził słynny fotograf

W 1936 roku w Tychach zjawił się niejaki Henryk Poddębski, gwiazda przedwojennej fotografii krajoznawczej w Polsce. Nie wiemy, co dokładnie ściągnęło go do miasteczka, które w niczym nie przypominało jeszcze Tychów, jakie znamy dziś. Możemy się tylko domyślać, oglądając jego niezwykłe zdjęcia. A większość swojej uwagi prawie 90 lat temu poświęcił monumentalnym zabudowaniom Browaru Książęcego.

Gdy znaleźliśmy przedwojenne zdjęcia tyskiego Browaru Książęcego w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego, szerzej otworzyliśmy oczy. "Piwne królestwo": monumentalne, nad wodą, wtopione w lokalną przyrodę to widok, który przykuł uwagę również fotografa odwiedzającego Śląsk w roku 1936. Bawiący w Tychach Henryk Poddębski miał dobre oko i najlepszy sprzęt, wszak w międzywojniu był jednym z najwybitniejszych w swoim fachu, mistrzem fotografii krajoznawczej. W latach 20. i 30. XX w. odbył wiele podróży krajoznawczych po terenach II Rzeczpospolitej, podczas których dokumentował najważniejsze zabytki miast, krajobrazy wsi oraz codzienne życie ludzi.

Na Śląsku jedne z najpiękniejszych zdjęć Poddębski zrobił właśnie w Tychach. To właśnie one. Nasi graficy pozwolili sobie nieznacznie poprawić jego prace i przyznajcie, że w kolorze mury browaru odbijające się w spokojnej toni robią jeszcze większe wrażenie. Śląska architektura industrialna to nasze bogactwo, coś jak gdański ceglany gotyk albo krakowski Wawel. Przy okazji jeszcze: gdzie podziała się ta malownicza woda? W wyniku rozwoju technologii i postępującej urbanizacji Tychów zbiornik wodny został zmniejszony.

Długa, burzliwa historia browaru

Browar w Tychach powstał na początku XVII wieku. Założył go pszczyński ród Promniców. Aż do 1861 roku był w posiadaniu Promniców, wtedy książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg, przejął od nich folwark z browarem. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął budowę nowego i nowoczesnego zakładu z warzelnią, chłodnią, słodownią, młynem, suszarnią i lodownią.

W dwudziestoleciu międzywojennym Browar Książęcy znalazł się na ziemiach polskich. Rósł też popyt na piwo, stąd inwestycje w browary. Po roku 1926 w Polsce upowszechniło się piwo marki "Książęco Tyskie". Po zajęciu Tychów przez wojska niemieckie 3 września 1939 roku, zmieniono nazwę Browaru Książęcego na "Fürstliche Brauerei A. G. In Tichau". Browar Książęcy został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku i przejęty przez pracowników. 1 lutego 1945 został znacjonalizowany. Po wykonaniu niezbędnych napraw wznowił produkcję 6 marca 1945 roku. W roku 1999 Tyskie Browary Książęce połączyły się ze spółką Lech Browary Wielkopolski tworząc Kompanię Piwowarską. W 2017 Kompania Piwowarska została przejęta przez Asahi Group Holdings.

Kolekcję zdjęć Poddębskiego przypominamy nie bez powodu. To właśnie w Tychach, w sobotę 3 września o godz. 12. odbędzie się uroczysta inauguracja tegorocznej Industriady. Miejsce? Browar Obywatelski. 13. edycja święta Szlaku Zabytków Techniki będzie rozpięta w sumie na 41 obiektów na terenie 25 miast w województwie śląskim.

Nowe Tychy w obiektywie Amerykanina

Może Cię zainteresować:

Amerykański fotograf przyjechał na Śląsk i uwiecznił rodzące się Tychy w latach 60. [GALERIA]

Autor: Tomasz Borówka

15/04/2023

Nikiszowiec na dawnych fotografiach

Może Cię zainteresować:

Tak Nikiszowiec wyglądał tuż przed wojną. Osiedle na zdjęciach uwiecznił znany fotograf z Warszawy

Autor: Patryk Osadnik

30/06/2022

Stare Tychy

Może Cię zainteresować:

Zobaczcie jak zmieniły się Tychy. Porównaliśmy stare fotografie Zygmunta Kubskiego z dzisiejszymi

Autor: Redakcja

05/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon