15-letnie dziecko i dorosły mężczyzna utonęli w upalną niedzielę 30 czerwca 2024 r. na niestrzeżonych kąpieliskach w woj. śląskim

Niedziela 30 czerwca aż zachęcała do wypoczynku nad wodą. Było upalnie, choć słońce kryło się za chmurami. Na kąpieliskach i basenach w woj. śląskim padły rekordy popularności. Niestety ten dzień przyniósł ze sobą dwie ofiary śmiertelne wypoczynku nad wodą. 15-letnie dziecko utonęło w Częstochowie, a 37-letni mężczyzna - w Katowicach. Oboje - na niestrzeżonych kąpieliskach.

37-latek wypłynął po piłkę, która uciekła dzieciom. Utonął w stawie Morawa w Katowicach

Pierwsza tragedia wydarzyła się około godz. 12 w południe w niedzielę 30 czerwca 2024 r. na kąpielisku miejskim na stawie Morawa w Katowicach Szopienicach.

Działa tam kąpielisko - jest plaża z żółtym piaskiem, pomost, obok są urządzenia do ćwiczeń i stanica żeglarska katowickich harcerzy. Kąpielisko w lipcu i sierpniu jest strzeżone. Wczoraj był ostatni dzień przed przybyciem tu ratowników wodnych (będą dyżurować codziennie od 1 lipca do 1 września w godz. 10-18).

To zdarzenie relacjonowali strażacy ochotnicy z OSP Katowice Szopienice.

- O zdarzeniu poinformowały nas osoby postronne. Pierwsze działania ratownicze podjął nasz kolega strażak, który przebywał na plaży z rodziną i natychmiast przystąpił do ratowania topiącego się mężczyzny. Natychmiast powiadomiliśmy Stanowisko Kierowania Komendy Miejskiej PSP w Katowicach i poprosiliśmy o dodatkowe siły i środki - relacjonują strażacy z OSP Szopienice.

Strażacy od razu podjęli działania ratownicze i błyskawicznie udało im się wyciągnąć mężczyznę spod wody (2 minuty od momentu pójścia pod wodę) i ewakuować na brzeg, gdzie prowadzili reanimację krążeniową oddechową wspólnie z ratownikami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Zespołem Ratownictwa Medycznego.

Niestety, mimo błyskawicznych działań ratowniczych i wysiłku ratowników życia mężczyzny nie udało się uratować. Na miejscu zdarzenia czynności wyjaśniające prowadziła policja.

- Według naszych informacji 37-letni mężczyzna wypłynął w głąb stawu po piłkę, która uciekła dzieciom. Nie wiadomo na razie, co się stało, czy zasłabł, stracił grunt pod stopami. To wykaże sekcja zwłok, tak jak to, czy ofiara była pod wpływem alkoholu - mówi aspirant sztabowy Adam Jachimczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

15-letnie dziecko utonęło w Częstochowie

Do drugiego tragicznego zdarzenia doszło w niedzielne popołudnie, około godz. 17.40. W niestrzeżonym, ogólnodostępnym zbiorniku wodnym „Wild Wake City” w Częstochowie przy ul. Amonitowej, podczas kąpieli utonęło 15-letnie dziecko.

W niedzielę 30 czerwca po południu dyżurny częstochowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o utonięciu 15-latki. Dziecko przebywało z matką i rodzeństwem przy akwenie na ulicy Amonitowej w Częstochowie. Po wyciągnięciu nastolatki z wody, przystąpiono do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, która spowodowała przywrócenie jej funkcji życiowych – oddechu. Dziewczynka wraz z matką zostały przetransportowane do szpitala. Niestety, w nocy dziecko zmarło. Aktualnie sprawą zajmują się częstochowscy śledczy, którzy pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny i okoliczności tej tragedii.

Jak podaje Polska Policja, 30 czerwca był najbardziej tragicznym, pod względem liczby utonięć, dniem w tym miesiącu. W ten sposób życie straciło aż 8 osób. Równie straszna była sobota 29 czerwca, gdy utonęło 7 osób. W sumie w czerwcu utonęły w Polsce 52 osoby.

Przypomnijmy, że w pierwszy weekend wakacji w woj. śląskim utonęła 9-letnia dziewczynka. Więcej: 9-letnia dziewczynka utonęła w pierwszy weekend wakacji 2024. Tragedia w Glinicy (powiat lubliniecki)

Statystyki utonięć za poprzedni, 2023 rok:

W 2023 roku na terenie Polski odnotowano 490 wypadków tonięć. W wyniku tych wypadków utonęło 450 osób, w tym 50 kobiet.

Wiek ofiar utonięć:

 • do 7 lat – 0
 • 8 - 14 lat – 9
 • 15 - 18 lat – 7
 • 19 - 30 lat – 66
 • 31 - 50 lat – 140
 • powyżej 50 lat – 224

Należy nadmienić, ze nie w każdy przypadku rejestracji utonięcia, zaznaczono przedział wiekowy osoby.

Liczba osób, które utonęły – ze względu na rodzaj zbiornika wodnego:

 • rzeka – 121
 • jezioro – 111
 • staw – 67
 • zalew – 36
 • morze – 18

Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły):

 • kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 54
 • kąpiel w miejscu zabronionym – 33
 • nieostrożność w czasie przebywania nad wodą – 28
 • nieostrożność w czasie łowienia ryb – 21

W 2023 roku 82 osoby przed utonięciem spożywały alkohol.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Metrower

Może Cię zainteresować:

Odliczamy do uruchomienia Metroroweru w 31 gminach Śląska i Zagłębia. To już za miesiąc, 1 sierpnia 2024 r.

Autor: Michał Wroński

01/07/2024

Kopalnia Bobrek

Może Cię zainteresować:

KWK „Bobrek” w Bytomiu do wcześniejszej likwidacji, i to już w 2026 roku. Powodem - brak możliwości bezpiecznego wydobycia

Autor: Michał Wroński

28/06/2024

Kapielisko bugla katowice

Może Cię zainteresować:

Wakacje 2024 czas start! Mocna oferta wakacyjnych wydarzeń w Katowicach

Autor: Redakcja

21/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon