Już w piątek, 25 kwietnia 2025 roku Wydział Nauk Społecznych oraz Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego organizują seminarium „20 lat Śląska w Unii Europejskiej”. Wydarzenie odbędzie się w spinPLACE (ul. Bankowa 5, Katowice) w godzinach od 10:00 -13:30. Wstęp wolny!
Budynek spinPLACE, w którym odbędzie się seminarium to centrum kreatywności i coworkingu Uniwersytetu Śląskiego otwarte w 2024 roku. Znajduje się ono w zabytkowym budynku banku przy ulicy Bankowej 5, rozpoczynającym (od ul. Warszawskiej) minidzielnicę Uniwersytetu Śląskiego. To miejsce dostępne dla wszystkich, nie tylko dla studentów czy pracowników uczelni. W spinPLACE znajdziemy kawiarnię, klub profesorski, chat point, przestrzenie biurowe, siedziby różnych biur i projektów. Jak prezentuje się "najpiękniejsza akademicka przestrzeń w Katowicach", możecie zobaczyć w naszej GALERII FOTO.
„20 lat Śląska w Unii Europejskiej”
Nadchodzące wydarzenie poświęcone będzie refleksji nad dwiema dekadami przynależności Śląska do Unii Europejskiej. Prelegenci ukażą kluczowych przemian, jakie zaszły w regionie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, zarówno w wymiarze społeczno-gospodarczym, jak i środowiskowym. Zastanowią się też nad przyszłością regionu i jego miejscem w UE w kontekście transformacji.
– Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, Śląsk stanął w obliczu licznych wyzwań związanych z transformacją gospodarczą, społeczną i środowiskową. Najważniejsze z nich wiązały się ściśle z tożsamością regionu, współbudowaną w równej mierze przez przemysł ciężki, siłę ludzkich rąk oraz nadmierną eksploatację środowiska – zapowiadają organizatorzy seminarium. – Akcesja do Unii Europejskiej – w tym dostęp do funduszy europejskich, korzyści wynikające z funkcjonowania na wspólnym rynku oraz otwarcie granic – wsparła wysiłki dążące do zmierzenia się z tymi wyzwaniami. Przez dwie dekady członkostwa Polski w organizacji Śląsk przeszedł imponującą przemianę, odpowiadającą na globalne i europejskie trendy rozwojowe – dodają.
Seminarium zostanie podzielone na 3 części: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Poniżej znajdziecie plan wydarzenia.
- 10:00 – OTWARCIE SEMINARIUM
- 10:05 – 11:00 – PANEL 1 - Przeszłość: Szanse i wyzwania dla Śląska w przeddzień akcesji do Unii Europejskiej. Moderacja – dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ. Prelegenci: Komisarz Elżbieta Bieńkowska, prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dr Jan Olbrycht, prof. dr hab. Jerzy Buzek.
- 11:05 – 12:00 – PANEL 2 - Teraźniejszość: Śląsk w Unii Europejskiej. Moderacja – dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ. Prelegenci: dr hab. Marzena Czarnecka, prof. UE, dr Jan Olbrycht, Waldemar Bojarun, Halina Bieda.
- 12:05 -13:00 – PANEL 3 - Przyszłość: Perspektywy śląskiej transformacji. Moderacja – dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ. Prelegenci: Łukasz Kohut, dr Małgorzata Tkacz-Janik, Joanna Pauly.
- 13:00 – PODSUMOWANIE SEMINARIUM
ŚLĄZAG jest patronem medialnym wydarzenia.

Może Cię zainteresować:
Św. Barbara wyjechała z Bolko. To już koniec szychty górniczej patronki

Może Cię zainteresować: