50-milionowy pasażer w Katowice Airport. Na lotnisku w Pyrzowicach pasażerowie obsługiwani są od 1966 roku

Kolejny kamień milowy w historii pyrzowickiego lotniska: w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego obsłużono 50-milionowego pasażera. A zaczęło się od lotnictwa wojskowego.

Piotr Adamczyk/ KTW PR
Lotnisko w Pyrzowicach odnotowało kolejny rekord

Przypomnijmy, że od 1948 roku do połowy lat 60. z lotniska w Pyrzowicach korzystało przede wszystkim wojsko – bazował tu 39. pułk lotnictwa myśliwskiego. Przewozy pasażerskie trafiły do Pyrzowic ze względu na brak innego lotniska w regionie, które mogłoby obsługiwać lotniczy ruch komunikacyjny.

Zaczęło się od wojska

Od listopada 1957 roku ówczesne województwo katowickie nie miało lotniczego połączenia z Warszawą, bowiem z powodu szkód górniczych LOT musiał zawiesić loty z katowickiego Muchowca. Dopiero po licznych interwencjach Wojsko Polskie zgodziło się na wydzielenie na lotnisku w Mierzęcicach (Pyrzowicach) niewielkiej strefy do obsługi lotów cywilnych. Historia obsługi regularnych rejsów pasażerskich w Pyrzowicach rozpoczęła się 6 października 1966 roku, kiedy to zainaugurowano regularne połączenie Polskich Linii Lotniczych LOT do Warszawy. Jak odnotowano, pierwszy rejs obsłużono samolotem Iljuszyn Ił-14 o znakach rejestracyjnych SP-LNC, na czele załogi stał kpt. Szczepan Sidorczuk. Z Warszawy do Pyrzowic przyleciało 24 podróżnych, natomiast w rejs powrotny wyruszyły 23 osoby.

W 1966 roku w Pyrzowicach odprawiono w sumie 3 837 podróżnych. Z kolei w 1967 roku, czyli pierwszym pełnym roku obsługi, było ich już 42 735. W czasach PRL – do końca 1989 roku, na pyrzowickim lotnisku obsłużono w sumie 1,56 mln pasażerów. Podczas kolejnych trzynastu lat było to 1,49 mln pasażerów. Sytuacja zmieniła się w związku ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. zwłaszcza że w Pyrzowicach pojawiły się tanie linie lotnicze – jako pierwszy, w 2004 roku, Wizz Air, a trzy lata później Ryanair. Rozwijały się też przewozy czarterowe.

Liczby, liczby...

Licząc od października 1966 roku, po ponad 42 latach obsługiwania lotów cywilnych, dziesięciomilionowy pasażer został obsłużony we wrześniu 2008 roku. Kolejne „kamienie milowe”? Dwudziestomilionowy podróżny skorzystał z lotniska we wrześniu 2012 roku, trzydziestomilionowy – w czerwcu 2016 roku, a czterdziestomilionowy – w październiku 2018 roku. W środę 20 kwietnia 2022 roku obsłużono pięćdziesięciomilionowego pasażera.

Dodajmy, że podczas ponad 55 lat obsługi przewozów pasażerskich najlepszym rokiem był 2019 z 4 843 889 podróżnych. Najlepszy miesiąc? Lipiec 2018 z wynikiem 694 tysięcy pasażerów, zaś najlepsza doba to czwartek 28 czerwca 2018 r. z liczbą 25 476 odprawionych osób.

– Od wejścia Polski do Unii Europejskiej z Katowice Airport skorzystało prawie 47 milionów pasażerów. Obsłużenie takiej liczby podróżnych nie byłoby możliwe bez dynamicznego i konsekwentnego rozwoju infrastruktury. Od 2007 roku, kiedy to rozpoczął się największy w historii portu program inwestycyjny, w rozbudowę pyrzowickiego lotniska zainwestowaliśmy ponad miliard złotych – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego Katowice Airport.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka