70 lat działalności "Śląska" podsumowane w jednym koncercie. "Każdy występ to powód do świętowania"

Większego nagromadzenia wydarzeń artystycznych nie można było sobie wyobrazić. Za nami drugi dzień obchodów 70-lecia zespołu "Śląsk" w Koszęcinie. Polsko-ukraiński zespół "Zazula" zaprezentował muzykę ludową krajów słowiańskich, a Kabaret Młodych Panów rozbawił publiczność do łez. Wisienką na torcie był jubileuszowy koncert zespołu "Śląsk". 90 minut to zdecydowanie za mało, by przedstawić performens "W pogoni za wiosną".

II dzień obchodów 70-lecia zespołu "Śląsk" za nami

Drugi dzień okrągłego jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny dobiegł końca. Wydarzenie rozpoczęło się od knurowskiego akcentu. Na scenie przed publicznością liczącą kilkadziesiąt osób wystąpiła Orkiestra Dęta KWK Szczygłowice. Kolejnym artystom był polsko-ukraiński zespół "Zazula", którego występ rozpoczął się od utworu "Cisza nad rzeką". Przez ponad godzinę zespół uraczał gości białym śpiewem. Pojawiła się nawet pieśni o zwyczaju ludowym Słowian wschodnich, czyli o Nocy Kupały.

Nieodłącznym elementem zespołu "Śląsk" jest charakterystyczny ubiór. Dlatego też o godzinie 17.15 odbył się pokaz mody inspirowanej folklorem. Na scenie pojawiło się kilkanaście strojów ludowych. W końcu nadszedł czas na akcent humorystyczny. Przed widownią w Koszęcinie wystąpił Kabaret Młodych Panów. "Czterej muszkieterowie" swoimi ciętymi żartami rozbawili gości do łez. Nie zabrakło też tematycznego żartu - Kiedy zespół "Śląsk" ma wyprasowane stroje? MAZOWSZE - kurtyna w dół.

Kilka minut po godzinie 19.00 wystartował najbardziej oczekiwany punkt sobotniego repertuaru. Przed szerokim gronem widowni zespół "Śląsk" zaprezentował swój jubileuszowy koncert pn. "W pogoni za wiosną". Kolorowe stroje folklorystyczne artystek wirowały na scenie między innymi przy utworze "Karolinka", "Szła Dzieweczka" czy też "Głęboka Studzienka". Na zakończenie drugiego dnia wystąpił zespół "Turnioki".

Za nami dwa dni pełne artystycznych wrażeń. Dziś, 2 lipca odbędzie się ostatni z trzech dni obchodów okrągłych urodzin. W repertuarze:

Niedziela, 2 lipca:

  • 16.00 – Kącik edukacyjny, gry i zabawy dla dzieci,
  • 17.00 – Vołosi,
  • 18.30 – Marcin Wyrostek „Corazon & Ethno Projekt”,
  • 20.00 – LemON,
  • 21.15 – Miuosh x Zespół „Śląsk” - „Pieśni Współczesne”.

Dwa dni świętowania podsumował dyrektor ZPiT "Śląsk", Zbigniew Cierniak, który podkreślił, że obchody 70-lecia założenia zespołu wbrew pozorom nie trwają tyko kilka dni.

- Rok 2023 to rok 70-lecia zespołu Śląsk i mówiąc całkiem poważnie, każdy koncert traktujemy w sposób wyjątkowy, bo przecież taka też jest ta rocznica. Ponadto każda publiczność jest wyjątkowa, jednolita i zespołujednorazowa. Dlatego staramy się świętować każdego dnia i każdy koncert jest tak naprawdę świętem - zaznacza Zbigniew Cierniak.
Święto Śląska

Może Cię zainteresować:

Pierwszy dzień jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Muzyka folkowa zespołu "Tulia" podbiła scenę

Autor: Martyna Urban

01/07/2023

Historyczny Ślązag o Zespole Śląsk

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Zespół "Śląsk" i siła muzyki, czyli jak David Bowie odczytał Stanisława Hadynę

Autor: Tomasz Borówka

01/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon