Adam Bodnar, Zbigniew Rokita i Fisz Emade Tworzywo w Wiśle. "Granatowe Góry" już w ten weekend

Prawie stu pisarzy, dziennikarzy, poetów i reporterów pojawi się w najbliższy weekend w Wiśle podczas drugiej edycji Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry". Na trzech scenach usłyszymy m.in. Adama Bodnara, Zbigniewa Rokitę oraz Krystynę Kurczab-Redlich, a w amfiteatrze wystąpi Fisz Emade Tworzywo. Do tego warsztaty, spacery i dużo, dużo więcej.

FB: Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha
Festiwal Słowa im Jerzego Pilcha

Jerzy Pilch zmarł 29 maja 2020 roku. Wkrótce w Wiśle zaczęto się zastanawiać nad tym, jak uhonorować tego wybitnego pisarza. Pomnik nie był jednak w jego stylu, więc postanowiono zorganizować Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry".

- "Granatowe Góry" to przede wszystkim bardzo bogaty program, 45 spotkań literackich na trzech scenach, trzy koncerty, ale przede wszystkim czas na spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiej literatury - mówi Andrzej Drobik, dyrektor programowy festiwalu

Tegoroczna edycja "Granatowych Gór" potrwa od 3 do 5 czerwca. Wydarzenia, które można znaleźć w programie, potrwają od 7.00 rano do 1.00 w nocy. Wieczorami w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny zagrają Fisz Emade Tworzywo, Projekt OST (Opla, Stasiuk, Trzaska) oraz Kuba Badach. Z kolei na trzech scenach przez całe dnie będą odbywać się wykłady i dyskusje, w których udział wezmą m.in.

  • Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich,
  • Jacek Hugo-Bader, autor m.in. "W rajskiej dolinie wśród zielska" czy "Dzienniki kołymskie",
  • Kinga Strzelecka-Pilch, pisarka, żona Jerzego Pilcha,
  • Jagoda Grondecka, dziennikarka, która relacjonowała ubiegłoroczne tragiczne wydarzenia w Afganistanie,
  • prof. Tadeusz Sławek, autor m.in. "Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć",
  • prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autor m.in. "Dobrze się myśli literaturą",
  • Krystyna Kurczab-Redlich, autorka m.in. "Wowa, Wołodia, Władimir",
  • Filip Springer, autor m.in. "Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz" czy "Miedzianka. Historia znikania”,
  • Wojciech Tochman, autor m.in. „Jakbyś kamień jadła” czy „Dzisiaj narysujemy śmierć”,
  • Zbigniew Rokita, autor m.in. „Kajś. Opowieści o Górnym Śląsku".

- Będziemy czytać na balkonie biblioteki, nocą przy ognisku będziemy wspólnie czytać prozę Jerzego Pilcha, odwiedzimy miasteczko Śląskiego Festiwalu Nauki, będziemy mogli wziąć udział w jednym z wielu spacerów. Nawiązując do frazy Jerzego Pilcha: Powiedzieć, że zapraszamy do Wisły fanów literatury, to nic nie powiedzieć - zachęca Andrzej Drobik.

Szczegóły dotyczące Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" można znaleźć na stronie internetowej: www.granatowegory.pl.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon