Ministerstwo Edukacji obcięło subwencję na naukę języka niemieckiego. Gliwice za lekcje zapłacą z własnej kieszeni

Gliwice sfinansują dodatkowe lekcje języka niemieckiego dla uczniów należących do mniejszości niemieckiej. To reakcja na ograniczenie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki subwencji oświatowej na naukę tego języka.

UM Gliwice
Gliwice Urzad Miasta

Przymiarki do obcięcia pieniędzy na dodatkowe godziny nauki języka niemieckiego w szkołach trwały od kilku miesięcy. Najpierw przy okazji przyjęcia ustawy budżetowej na rok 2022 ograniczono o blisko 40 mln zł subwencję oświatową na edukację w zakresie języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. Inicjatorzy tego pomysłu nie kryli nawet, że głównym celem tego kroku ma być zmniejszenie dofinansowania na naukę języka niemieckiego, choć przedstawiciele innych mniejszości narodowych ostrzegali, że oni także poniosą konsekwencje tego kroku. Ostatecznie wydane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki rozporządzenia obniżyły zarówno wysokość subwencji oświatowej na naukę języka niemieckiego dla uczniów mniejszości niemieckiej, jak też samą liczbę dodatkowych godzin nauki tego języka (z 3 do 1). To drugie miało wejść w życie od 1 września.

W Gliwicach uczniowie należący do mniejszości niemieckiej będą mieli jednak możliwość uczenia się języka niemieckiego na dodatkowych zajęciach w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. To efekt decyzji tamtejszego samorządu o dofinansowaniu jednej dodatkowej godziny (tygodniowo) nauki tego języka w roku szkolnym 2022/ 2023.

- Takie rozwiązanie przynajmniej w części pozwoli zminimalizować negatywne skutki wprowadzanych przepisów – uważa prezydent Gliwic Adam Neumann. Jak przyznaje decyzję taką podjął na wniosek przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego.

Potraktowanie mniejszości niemieckiej w sposób tak odrębny jest jawną dyskryminacją, niemieszczącą się w kategoriach państwa prawa. Nie zgadzam się z tak niesprawiedliwym traktowaniem, uderzającym przede wszystkim w dzieci i młodzież – tak Neumann komentuje decyzje resortu edukacji.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jarosław Wieczorek Andrzej Dziuba

Takiego kuriozum jeszcze nie widzieliście. Tychy po wyborach

Lokal wyborczy

Prezydenci do parlamentu, komisarze do miast. I to na długo

Briefing Donalda Tuska w Gliwicach

Donald Tusk na Śląsku. Czego nie usłyszeliśmy w Gliwicach?

Adam neumann

Radna PO przeciw wotum zaufania dla prezydenta Gliwic

TAK Dla Polski Konferencja Gliwice

W Gliwicach rozwiązano sprawę finansowania oświaty. W teorii

Kanał Gliwicki

Wiadomości TVP obciążają władze Gliwic, miasto reaguje

Gryglas w Katowicach

Polityk Gryglas: Katowice piękne i polskie. A Gliwice nie