Prezydent Gliwic, Adam Neumann złoży wniosek o zawieszenie "Polskiego Ładu". "Rząd PiS mógłby z tego wybrnąć"

Będę wnosił o apel w sprawie zawieszenie "Polskiego Ładu" – taką zapowiedź złożył Adam Neumann, prezydent Gliwic i zarazem członek zarządu Śląskiego Związku Miast i Powiatów.

UM GLiwice
Adam Neumann

W przyszłym tygodniu minie pierwszy kwartał funkcjonowania "Polskiego Ładu". Jeszcze zanim został wprowadzony samorządy masowo protestowały przeciwko jego zapisom wskazując, że zmiany w podatku PIT (podwyższenie kwoty wolnej od podatku) skutkować będzie drastycznym obniżeniem dochodów gmin.

Związek Miast Polskich alarmował, że za sprawą tych zapisów samorządy utracą 15 mln zł dochodów z PIT rocznie, a w zamian proponuje się od 3 do 4 mld zł pieniędzy na cele rozwojowe. Ostrzegał też, że bez uzupełnienia tego ubytku w bieżących dochodach własnych 59 miast na prawach powiatu, 915 gmin i 139 powiatów może utracić płynność finansową, jeśli nie zmniejszy wydatków. W kolportowanych przez ZMP materiałach można wręcz było przeczytać o tym, jak to rząd zaprasza do "Polskiego Ładu" na koszt polskiego podatnika.

Przez ostatnie tygodnie, za sprawą wojny za naszą wschodnią granicą, temat sytuacji finansowej samorządów i wpływu na nią "Polskiego Ładu", zniknął z publicznej dyskusji. Samorządowcy jednak o sprawie nie zapomnieli. Adam Neumann, prezydent Gliwic i zarazem członek zarządu Śląskiego Związku Miast i Powiatów zapowiedział w czwartek (24 marca) na antenie Radia Piekary, że na piątkowym posiedzeniu zarządu ŚZMiP zgłosi wniosek o apel w sprawie zawieszenia "Polskiego Ładu".

- Będę o to wnosił, aby taki apel wystosować – zapowiedział Neumann. - Podobny czytałem ostatnio w "Rzeczpospolitej". Co więcej, rząd PiS mógłby bez szwanku wybrnąć z tej sytuacji z "Polskim ładem" - zarówno medialnie, jak i propagandowo. Przedsiębiorczość, która została stłamszona "Polskim ładem" wymaga wyzwolenia, zwłaszcza, że przed nami gigantyczna inflacja i kryzys na rynku surowców.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Chimneys gcd793e96a 1920

Dodatek na węgiel czyni cuda: piece się ludziom rozmnożyły

Kanał Gliwicki

Wiadomości TVP obciążają władze Gliwic, miasto reaguje

Gryglas w Katowicach

Polityk Gryglas: Katowice piękne i polskie. A Gliwice nie

Czołgi

Radni powiatu gliwickiego ustalali, ile... palą czołgi

Gliwice Urzad Miasta

Mniejszość niemiecka w Polsce pokrzywdzona? Zapłacą Gliwice

Katowice Urząd Miasta

Katowice kontra wojewoda. Sąd zasypany skargami