Afera o "Czarnek, ty ciulu". Michał Gramatyka: Nie ma to kontekstu szczególnie wulgarnego

Michał Gramatyka na proteście przeciwko ustawie "lex Czarnek 2.0" sfotografował się z dziewczynką, która przyniosła transparent "Czarnek, ty ciulu". - W kręgach śląskich, w których ja się poruszam, nie ma to kontekstu szczególnie wulgarnego - tłumaczył poseł Polski 2050 na antenie Radia Piekary.

ARC
Michał Gramatyka

Poseł Polski 2050 Michał Gramatyka zamieścił na Twitterze zdjęcie z protestu przeciwko ustawie "lex Czarnek 2.0". Zapozował do niego z dziewczynką, która przyniosła transparent "Czarnek, ty ciulu".

O słowo "ciul" zapytaliśmy ekspertów od języka śląskiego. Obaj orzekli, że to wulgaryzm.

- "Ciul" to jest jedno z najbardziej wulgarnych określeń na Śląsku - podkreślił Rafał Adamus z Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Pro Loquela Silesiana

- Czy Ślōnzok może tak godać? Toć, może. Nale trocha jednak gańba - powiedział pisarz Marcin Melon.
Michał Gramatyka

Może Cię zainteresować:

Śląski poseł i transparent z hasłem "Czarnek, ty ciulu". "To nie wulgaryzm". Eksperci: Wulgaryzm i to ciężki

Autor: Maciej Poloczek

26/10/2022

Michał Gramatyka: To nie ma to kontekstu szczególnie wulgarnego

- Bardzo sobie cenię takie artykuły. To jeden z pozytywnych wymiarów afery z tym transparentem, że ktoś w merytoryczny sposób wyjaśnił znaczenie tego słowa (...) - W kręgach śląskich, w których ja się poruszam, to nie ma kontekstu szczególnie wulgarnego - tłumaczył w poniedziałek, 31 października, Michał Gramatyka na antenie Radia Piekary.

Wyjaśnił, że zrobił sobie zdjęcie z tym transparentem, ponieważ zainteresowało go, że język śląski pojawił się na demonstracji w Warszawie. Dodał również, że w Gdańsku wulgarne transparenty ze Strajku Kobiet pojawiły się w muzeum jako wyraz buntu.

- A gdyby pana dziecko w innych okolicznościach wyszło na ulice Warszawy z transparentem "Hołownia ty c..."? - zapytał prowadzący Marcin Zasada.

- Nie zaakceptowałbym tego. Co więcej, ja nie używam takich słów. Zwróciło to moją uwagę, sfotografowałem to i wrzuciłem do internetu. To migawka, zapis rzeczywistości. Ani ja tego transparentu nie przygotowałem, ani nie krzyczałem tak podczas protestu - podkreślił poseł Polski 2050.

Cmentarz komunalny Katowice

Może Cię zainteresować:

Zaległości w opłatach za groby na miejskich cmentarzach idą już w setki tysięcy złotych. Kiedy zarządca cmentarza może zlikwidować grób?

Autor: Michał Wroński

31/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon