Akademiki politechniki tylko dla studentów I roku studiów oraz z zagranicy? Jest decyzja dyrektora AOS

Zarząd Administracji Osiedla Studenckiego podjął decyzję, iż w roku akademickim 2022/23 pierwszeństwo w przyznawanych akademikach będą mieć studenci I roku oraz z zagranicy. Decyzja podyktowana była zadbaniem o tegorocznych "pierwszaków" i dotyczy wszystkich akademików Politechniki na terenie całego Śląska. Jak w tej sytuacji będzie wyglądać sytuacja mieszkaniowa studentów pozostałych roczników?

Google Maps
Akademiki Gliwice

Zarząd AOS opublikował obwieszczenie w którym ogłosił zasady przyznawania miejsc w akademikach należących do Politechniki Śląskiej. Zasadą pierwszeństwa objęci byli studenci I roku studiów oraz z zagranicy. Następni w kolejce są studenci kolejnych roczników wg kolejności przyjęcia wniosków oraz odległości zamieszkania lub zameldowania od uczelni.

W dalszej części obwieszczenia zarząd AOS podkreśla, że "każdy student Politechniki Śląskiej może ubiegać się o miejsce w Domu Studenckim Politechniki Śląskiej (...) w dowolnie wybranym przez siebie akademiku (po uprzednim zasięgnięciu informacji o wolnych miejscach u kierownika akademika)". Stwierdzenie to jednak koliduje z nadaniem pierwszeństwa studentom I roku oraz z zagranicy.

Dotychczasowe wnioski złożone przez studentów wyższych roczników zostały anulowane. Decyzja podjęta przez dyrektora AOS - Krzysztofa Janusa, nie dotyczyła studentów I roku oraz tych spoza naszego kraju.

Politechnika Śląska dba o tegorocznych pierwszaków

Jak wyjaśnia Jadwiga Witek, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej w uczelni zakwaterowania w domach studenckich odbywają się w trybie określonych przepisów. Wynika z nich m.in., że pierwszeństwo w przyznaniu miejsca w domu studenckim przysługuje studentom, którym codzienny dojazd na uczelnię uniemożliwia lub w znacznym stopniu utrudnia studiowanie, w tym także studentom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

- Studenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć także na stypendia i różne formy wsparcia ze strony uczelni. Wnioski o przyznanie miejsca w akademikach są rozpatrywane przez komisję, w której uczestniczy Samorząd Osiedla Studenckiego. Obecnie obserwujemy zwiększenie zainteresowania miejscami w naszych domach studenckich, wynikające m.in. z systematycznie podwyższanego standardu przez modernizację obiektów - wyjaśnia Jadwiga Witek.

Rzecznik prasowa podkreśla, że w tym roku wzrosła liczba studentów zainteresowanych akademikami. Pomimo tego faktu Politechnika Śląska zachęca wszystkich obecnych i przyszłych studentów uczelni zainteresowanych otrzymaniem miejsca w akademiku, do składania wniosków. Zostaną one rozpatrzone w oparciu o kryteria przewidziane w Regulaminie Świadczeń dla Studentów Politechniki Śląskiej, a o przyznaniu miejsca będzie decydować komisja.

Studenci pozostałych roczników pozbawieni tanich lokum

Obecnie trwa nabór wniosków o przyznanie miejsca w domu studenckim. Pierwsze decyzje zostaną ogłoszone w połowie sierpnia. Jak tłumaczy jeden z rodziców, w wyniku decyzji zarządu AOS studenci II roku zostaną pozbawieni możliwości wynajmu taniego lokum.

- Studenci, którzy kontynuują naukę na uczelni zostali odłączeni od możliwości korzystania z pokoi domów studenckich. Młodzi, którzy kończą licencjat nie wiedzą, jaką decyzję podjąć. Czy czekać na ogłoszenie wyników z akademików, czy też na własną rękę wynająć mieszkania - wyjaśnia rodzic jednego ze studentów.

Obecnie ceny pokoi w akademikach wahają się od 332 zł (za miejsce w trzyosobowym pokoju) do 1320 zł (za miejsce w pokoju dwuosobowym zajmowane przez jedną osobą, nieposiadającą statusu studenta). Sytuacja aktualnego rynku mieszkań nie jest najlepsza. Wybuch wojny w Ukrainie i związany z tym napływ emigrantów do Polski spowodował spadek liczby dostępnych mieszkań na wynajem w Gliwicach. Ceny kawalarek o powierzchni ok. 30m2 wahają się pomiędzy 1100 a 1600 zł. Do podanych kwot należy doliczyć także opłaty za media. Wobec czego należy podkreślić, że ceny mieszkań na wynajem są kilkukrotnie wyższe, a sytuacja finansowa niektórych studentów nie pozwala na samodzielny wynajem.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Rozpoczęcie nowego roku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Tarnogórscy seniorzy wyjadą do Grecji na Erasmusa!

Wyprawa "Czysta Wisła"

Od Śląska po Bałtyk. Zaczęła się wyprawa „Czysta Odra”

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Podium dla dąbrowskiej szkoły LGBTQ+

Matura

A miało być łatwo! Matura 2022 zaskoczyła

Kulturalne Centrum Zabaw w Tarnowskich Górach

Tarnogórscy seniorzy dla najmłodszych z Ukrainy

Tarnowskie Góry "Mechanik"

Szkoła z Tarnowskich Gór może rozpocząć nową współpracę

Ukraina. Kartki od dzieci ze Śląska

Żołnierze podziękowali dzieciom ze Śląska za wsparcie