„Akcja samolot 2022”, czyli wspólne ćwiczenia służb na lotnisku w Pyrzowicach. Działo się. Zobaczcie zdjęcia

Po pandemicznej przerwie na lotnisku w Pyrzowicach znów odbyły się wielkie, wspólne ćwiczenia firm oraz instytucji działających na terenie Katowice Airport. Zobaczcie na zdjęciach, jak wyglądała „Akcja samolot 2022”.

Tego typu ćwiczenia organizowane są co dwa lata. Pandemia sprawiła, że tym razem przerwa była nieco dłuższa, choć „po drodze” przeprowadzono tzw. ćwiczenia aplikacyjne. „Akcja samolot 2022” miała pokazać, jak działają systemy bezpieczeństwa Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” im. Wojciecha Korfantego na wypadek katastrofy lotniczej. W ćwiczeniach wzięła udział większość firm i instytucji państwowych działających na terenie lotniska, czyli działy zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, z lotniskową służbą ratowniczo-gaśniczą, służbą medyczną, a także działami służby dyżurnej, infrastruktury, transportu, eksploatacji lotniska. W akcji uczestniczyli też pracownicy wszystkich trzech firmy handlingowych prowadzących działalność w Pyrzowicach – Welcome Airport Services, LS Airport Services i Aviation Support Poland. Była również Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa oraz policja.

Ćwiczenia pozwoliły ponadto sprawdzić czasy dojazdu i działania na terenie portu służb ratowniczych funkcjonujących w regionie. Stąd obecność na lotnisku 21 zastępów z jednostek ratowniczo-gaśniczych z Będzina, Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Piekar Śląskich, Radzionkowa, Siewierza, Sosnowca-Porąbki, Tarnowskich Gór i Zawiercia. W akcji uczestniczyli także strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach. Dodajmy, że w ćwiczeniach wzięło też udział 11 zespołów ratownictwa medycznego oraz zespoły transportu medycznego ze stacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach i Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. W akcję byli również zaangażowani pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Zobaczcie zdjęcia z ćwiczeń.

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach bez tajemnic? Byliśmy tam, gdzie pasażerowie wstępu nie mają. Płyta, bagażownia, hangar, dawna wojskowa baza... Zobaczcie

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/07/2022

Lotnisko w Pyrzowicach: zmiana oznakowania

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach z nowym oznakowaniem drogi startowej. Powód? Zmiana położenia biegunów magnetycznych Ziemi

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/10/2022

Nowy hangar w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach ma nowy hangar. I najlepiej rozwiniętą infrastrukturę do obsługi technicznej samolotów w Polsce

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon