Alojzy Lysko o „Mianujom mie Hanka” w Parlamencie Europejskim: To wydarzenie, z którego my, Ślązacy, powinniśmy być dumni

21 marca 2023 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli zostanie wystawiony monodram Teatru Korez „Mianujom mie Hanka” w wykonaniu Grażyny Bułki, według tekstu Alojzego Lyski. Inicjatorem wydarzenia jest europoseł Łukasz Kohut, pragnący zwrócić w ten sposób uwagę na kwestię języka śląskiego. Przypomnijmy - Polska oficjalnie nie uznaje tego ostatniego za samodzielny język. Przed wystawieniem "Mianujom mie Hanka" w Brukseli poprosiliśmy o komentarz Alojzego Lyskę.

Jeremi Astaszow/Teatr Korez
Mianujom mnie hanka

- Oczywiście dostałem zaproszenie na spektakl „Mianujom mie Hanka” w Brukseli, jednak nie mogę niestety tam pojechać - mówi Alojzy Lysko. - Będą mnie tam reprezentować syn i córka. Natomiast na prośbę organizatorów przygotowałem krótki film na powitanie. Wyrażę w nim swoją radość, zwracam uwagę na wielki wysiłek Teatru Korez i okazaną przed kilku laty gotowość, by wystawić tę sztukę. A także podziw dla pani Grażyny Bułki za to, że opanowała ten tekst, który zaprezentowała już ponad dwieście razy. I to jak! Ona go za każdym razem przeżywa, przeżywa tak bardzo osobiście. To nie jest grane, nie jest udawane, to jest po prostu przeżywane. A wreszcie dziękuję Łukaszowi Kohutowi, który jako pierwszy śląski i polski poseł do Parlamentu Europejskiego zdobył się na wysiłek związany z tego rodzaju przedsięwzięciem.

- Narodowa pamięć polska jest pielęgnowana, wywyższana i eksponowana w życiu społecznym czasami jest aż do przesady. Natomiast naszej śląskiej pamięci się nie uznaje i nie dostrzega. Sam więc fakt, że Teatr Korez oraz pani Grażyna podjęli się przedstawić ją w formie monodramu, zasługuje w moich oczach na wielkie uznanie - dodaje Lysko.

- Ten spektakl w stolicy Europy to z pewnością wydarzenie, z którego my, Ślązacy powinniśmy być dumni - podkreśla autor „Mianujom mie Hanka”. 200 przedstawień w Polsce, przeważnie na Śląsku, to już ilość, która przeradza się w jakość. Ale „Hanka” w stolicy zjednoczonej Europy stanowi jakość szczególną. Bardzo spodobały mi się słowa pani Bułki wywiadzie dla „Ślązaga”, że chciałaby, żeby nas szanowano i żebyśmy zachowywali się tak, żeby można było nas szanować. Róbmy więc wszystko, żeby Europejczycy nas widzieli i mieli dla nas szacunek, na który zasługujemy dzięki swojej postawie.

Grażyna Bułka

Może Cię zainteresować:

Grażyna Bułka: Jestem dziewczyną z Lipin. Mogłam wyjechać do Niemiec, ale nie chciałam. Tu jestem u siebie

Autor: Patryk Osadnik

10/03/2023

Grażyna Bułka w monodramie "Mianujom mie Hanka"

Może Cię zainteresować:

„Mianujom mie Hanka” w Parlamencie Europejskim. Krok w kierunku uznania języka śląskiego

Autor: Patryk Osadnik

20/03/2023

Grażyna Bułka

Może Cię zainteresować:

„Mianujom mie Hanka” w Parlamencie Europejskim. „Nie jest to tylko nasza fanaberia”

Autor: Patryk Osadnik

13/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon