Andrzej Gawron: Metropolia GZM działa źle, skupiła się głównie na transporcie publicznym

- Główne działanie jakie zrobiła Metropolia to przejęła przewoźników transportu publicznego i to w tej chwili stało się ich głównym zadaniem, a moim zdaniem trzeba rozwijać rower metropolitalny, trzeba rozwijać kolej, trzeba spróbować wybudować na Śląsku spalarnię śmieci - mówi na antenie Radia Piekary poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Gawron.

Radio Piekary
Andrzej Gawron

Poseł PiS wytłumaczył co robi polityk, kiedy przekonuje się, że nie mówił prawdy. – Politycy raczej zawsze mówią prawdę – odpowiedział poseł. Prowadzący rozmowę Marcin Zasada zaczął wymieniać: metropolia działa źle, niewiele z niej pożytku, pieniądze marnotrawi, po czym spytał posła czyje to są słowa – Nie wiem kto to powiedział, ale część prawdy w tym jest – mówi Andrzej Gawron. – Najwyższa Izba Kontroli częściowo pozytywnie oceniła działalność metropolii, ponieważ metropolia z podatku PIT ma ponad 350 milionów złotych na swoje działanie. To są dodatkowe pieniądze dla mieszkańców Śląska i powinny być bardzo dobrze wykorzystane. Główne działanie jakie zrobiła Metropolia to przejęła przewoźników transportu publicznego i to w tej chwili stało się ich głównym zadaniem, a moim zdaniem trzeba rozwijać rower metropolitalny, trzeba rozwijać kolej, trzeba spróbować wybudować na Śląsku spalarnię śmieci. I to trzeba zrobić, a nie tylko przejmować te istniejące zasoby, które były w miastach i które funkcjonują do tej pory – dodał polityk, kiedy dowiedział się, że to są jego słowa.

Działalność Metropolii NIK ocenia dobrze. Poseł Gawron ma inne zdanie

O raporcie NIK dotyczącym Metropolii GZM Andrzej Gawron powiedział, że jest bardzo pobieżny. Poseł tłumaczył, że niejednokrotnie miał do czynienia z raportami i były one obszerniejsze niż ten dotyczący działalności metropolii. – Za mało było działań metropolii, które rzeczywiście służyłyby mieszkańcom i metropolia głównie skupiła się na transporcie publicznym. Metropolia powinna działać na przykład w zakresie kształtowania przestrzeni publicznej – komentuje działalność Metropolii GZM Andrzej Gawron. – Były pewne zastrzeżenia, NIK w swoim raporcie niczego się nie dopatrzył ponieważ moje główne zastrzeżenia są do programów, które powinny być dobrze wykorzystane. Problem jest w tym, że ze strony Metropolii GZM jest cały czas plan i tylko plan – dodaje poseł.

Budowa spalarni zablokowana przez PiS

Jeśli chodzi o spalarnię śmieci, to inicjatywę budowy zablokował partyjny kolega Andrzeja Gawrona, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Nie wiem kto zablokował spalarnię, ale są takie możliwości, żeby tę spalarnię zrobić. Czy w ramach metropolii, czy w ramach porozumienia gmin, a metropolia może być dodatkowym czynnikiem jak w przypadku programu Kolej Plus. Metropolia chwali się tym, że rozbudowuje kolej, ale jest to działanie poprzez miasta, które występowały o pieniądze w rządowym programie Kolej Plus – mówi poseł PiS. Jednak do programu Kolej Plus pieniądze dołożyła też Metropolia GZM, o czym poseł najwyraźniej zapomniał.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon