Andrzej Gawron: Metropolia GZM działa źle, skupiła się głównie na transporcie publicznym

- Główne działanie jakie zrobiła Metropolia to przejęła przewoźników transportu publicznego i to w tej chwili stało się ich głównym zadaniem, a moim zdaniem trzeba rozwijać rower metropolitalny, trzeba rozwijać kolej, trzeba spróbować wybudować na Śląsku spalarnię śmieci - mówi na antenie Radia Piekary poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Gawron.

Radio Piekary
Andrzej Gawron

Poseł PiS wytłumaczył co robi polityk, kiedy przekonuje się, że nie mówił prawdy. – Politycy raczej zawsze mówią prawdę – odpowiedział poseł. Prowadzący rozmowę Marcin Zasada zaczął wymieniać: metropolia działa źle, niewiele z niej pożytku, pieniądze marnotrawi, po czym spytał posła czyje to są słowa – Nie wiem kto to powiedział, ale część prawdy w tym jest – mówi Andrzej Gawron. – Najwyższa Izba Kontroli częściowo pozytywnie oceniła działalność metropolii, ponieważ metropolia z podatku PIT ma ponad 350 milionów złotych na swoje działanie. To są dodatkowe pieniądze dla mieszkańców Śląska i powinny być bardzo dobrze wykorzystane. Główne działanie jakie zrobiła Metropolia to przejęła przewoźników transportu publicznego i to w tej chwili stało się ich głównym zadaniem, a moim zdaniem trzeba rozwijać rower metropolitalny, trzeba rozwijać kolej, trzeba spróbować wybudować na Śląsku spalarnię śmieci. I to trzeba zrobić, a nie tylko przejmować te istniejące zasoby, które były w miastach i które funkcjonują do tej pory – dodał polityk, kiedy dowiedział się, że to są jego słowa.

Działalność Metropolii NIK ocenia dobrze. Poseł Gawron ma inne zdanie

O raporcie NIK dotyczącym Metropolii GZM Andrzej Gawron powiedział, że jest bardzo pobieżny. Poseł tłumaczył, że niejednokrotnie miał do czynienia z raportami i były one obszerniejsze niż ten dotyczący działalności metropolii. – Za mało było działań metropolii, które rzeczywiście służyłyby mieszkańcom i metropolia głównie skupiła się na transporcie publicznym. Metropolia powinna działać na przykład w zakresie kształtowania przestrzeni publicznej – komentuje działalność Metropolii GZM Andrzej Gawron. – Były pewne zastrzeżenia, NIK w swoim raporcie niczego się nie dopatrzył ponieważ moje główne zastrzeżenia są do programów, które powinny być dobrze wykorzystane. Problem jest w tym, że ze strony Metropolii GZM jest cały czas plan i tylko plan – dodaje poseł.

Budowa spalarni zablokowana przez PiS

Jeśli chodzi o spalarnię śmieci, to inicjatywę budowy zablokował partyjny kolega Andrzeja Gawrona, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Nie wiem kto zablokował spalarnię, ale są takie możliwości, żeby tę spalarnię zrobić. Czy w ramach metropolii, czy w ramach porozumienia gmin, a metropolia może być dodatkowym czynnikiem jak w przypadku programu Kolej Plus. Metropolia chwali się tym, że rozbudowuje kolej, ale jest to działanie poprzez miasta, które występowały o pieniądze w rządowym programie Kolej Plus – mówi poseł PiS. Jednak do programu Kolej Plus pieniądze dołożyła też Metropolia GZM, o czym poseł najwyraźniej zapomniał.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Andrzej gawron2

Poseł PiS: Wesołemu w wyborach nawet premier by nie pomógł

Nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego

Sejmik o Funduszu Górnośląskim: czemu odwołano jego prezesa?

Głosowanieurna

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Ruda

Wybory

Walka rozstrzygnie się między trzema kandydatami?

Mejer przedstawił szczegółowy program wyborczy

Krzysztof Mejer przedstawił szczegółowy program wyborczy

Lekcje godki

Krzysztof Mejer zapowiada regularne lekcje „ślonskij godki”