Antoni Piechniczek otrzyma nagrodę Lux ex Silesia. Abp Skworc: to szlachetny człowiek

Antoni Piechniczek, urodzony w Chorzowie wybitny polski piłkarz i trener otrzyma nagrodę Lux ex Silesia. O tym fakcie poinformował arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Podkreślił, że Piechniczek jest pierwszym sportowcem w historii, który otrzyma tę nagrodę.

Google
Antoni Piechniczek obchodzi 80. urodziny

Antoni Piechniczek był utalentowanym piłkarzem i świetnym selekcjonerem. Pod jego wodzą reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal mistrzostw świata na turnieju rozgrywanym w 1982 roku w Hiszpanii. Legendarna postać polskiej i śląskiej piłki nożnej już niebawem do listy swoich osiągnięć będzie mogła dopisać kolejną pozycję - nagrodę Lux ex Silesia, czyli „Światło ze Śląska". To wyróżnienie przyznawane jest osobom ukazującym swoją działalnością wartości moralne i wnoszącym trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Nazwisko laureata ogłosił 17 sierpnia w katedrze w Katowicach arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Zrobił to na zakończenie Mszy św. w uroczystość św. Jacka, patrona archidiecezji katowickiej.

- Przeszedł wszystkie szczeble kariery sportowej, od maleńkiego kibica po piłkarza, przez trenera po selekcjonera. 40 lat temu jako selekcjoner doprowadził polską drużynę na Mistrzostwach Świata do trzeciego miejsca. Sukcesów pan Antoni ma wiele. Poza tym cieszy się dobrą opinią, szlachetny człowiek. Mieszka aktualnie w Wiśle - powiedział arcybiskup Skworc.

Gdy Antoni Piechniczek otrzymał informację o wyróżnieniu, napisał w liście do arcybiskupa katowickiego:

"Z pokorą i wewnętrzną radością przyjąłem rekomendację kapituły i przychylność jego Ekscelencji w nadaniu tytułu Lux ex Silesia mojej skromnej osobie.

Czuję się niezwykle zaszczycony tym wyróżnieniem.

Kultura fizyczna, a piłka nożna szczególnie, odgrywały w życiu społecznym Sląska olbrzymią rolę. Miałem to szczęście, że urodziłem się w Hajdukach Wielkich w środowisku Maryjnym i w rodzinie współzałożycieli klubu Ruch Chorzów.

Pod przewodnictwem Ducha Świętego było mi łatwiej obrać drogę piłkarza i trenera.

Dziękuję serdecznie za wyróżnienie".

Nagroda Lux ex Silesia zostanie wręczona w czasie październikowej, międzyuczelnianej inauguracji Roku Akademickiego w katedrze w Katowicach.

Antoni Piechniczek

Może Cię zainteresować:

„Życie jest grą, świat boiskiem, Bóg sędzią”. Długa podróż z Chorzowa do Wisły, czyli biografia Antoniego Piechniczka. Boniek: To jeden z najlepszych selekcjonerów w historii

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Stadion slaski

Zabezpieczenie Stadionu Śląskiego to nawet pół miliona

Matysek adam gornik zabrze

Duże zmiany w Górniku. Nowy prezes, dyrektor i piłkarze

312961272 502291851937609 4182402529145103769 n

Thriller w Gubinie dla Polonii! Trwa pogoń za liderem

296210831 434605945372867 1071311494835678733 n

Ostatnie szlify Wieczorka. Czas na ligową weryfikację

Koszykowka 1 liga polonia bytom

Polonia gotowa na pierwszą ligę. Jest licencja i nowy zespół

Rekordziści Guinnessa w 1987 roku

Największa lekcja pływania odbędzie się 1 kwietnia

Polonia Bytom zrezygnowała z rosyjskich hokeistów

W Polonii Bytom Rosjanie już nie zagrają