Arkadiusz Chęciński o propozycji przesunięcia wyborów samorządowych: „To łamanie zasad demokracji"

Arkadiusz Chęciński krytykuje pomysł przesunięcia wyborów samorządowych na rok 2024. Zdaniem prezydenta Sosnowca manipulacja terminem jest łamaniem zasad demokracji. Tłumaczy, że kumulacja wyborów parlamentarnych i samorządowych to nie sytuacja nadzwyczajna. "Uważam, że sztuczne przesuwanie terminu jest łamaniem zasad demokracji i nie powinno to mieć miejsca.

Urna 1024x680 1

Arkadiusz Chęciński w programie Rozmowa Dnia zaznaczył, że nadchodzący czas będzie trudny nie tylko ze względu na rosnącą w błyskawicznym tempie inflację, ale także przyszłoroczne wybory parlamentarne oraz samorządowe w 2024 roku.

- Zgodnie z tym co mówi partia rządząca w naszym kraju, jest chęć przeniesienia wyborów samorządowych o pół roku, czyli na wiosnę 2024, choć nawet się mówi o jesieni 2024 roku - wyjaśnia prezydent Sosnowca.

Prezydent dodaje, że jest to pierwsza kadencja, której czas trwania został ustawowo zmieniony na 5 lat. W przypadku, gdyby wybory zostały przeprowadzone w 2024, okres wydłuż się o kolejny rok. - Uważam, że sztuczne przesuwanie terminu jest łamaniem zasad demokracji i nie powinno to mieć miejsca.

Daty powinny być sztywne i powszechnie znane

Zdaniem polityka data wyborów nie powinna być zmieniana, gdyż najważniejszym elementem demokracji jest określenie kluczowych dat za pomocą ustaw i konstytucji, a nie posiedzenia Sejmu i decyzji kilkuset osób.

- Jestem przeciwny przesuwaniu jakichkolwiek dat wyborów, gdy nie ma sytuacji nadzwyczajnych. Przyszłoroczna nie odbiega od reguły, ponieważ 3 lata temu wybory samorządowe także kolidowały, ale wówczas przewaga partii rządzącej była tak duża, że nie zawracała ona sobie głowy samorządem - dodaje.

Chęciński zaznacza, że porażka samorządowa partii, która może nadejść, spowoduje, że inne wybory potoczą się inaczej. Zmiana władzy krajowej według prezydenta zaczynała się od zmian władz samorządowych i przesunięcie daty wyborów to celowy zabieg partii.

Alternatywne rozwiązanie dla przesunięcia wyborów

Prezydent Sosnowca sugeruje, że data wyborów samorządowych powinna zostać niezmieniona i zgodnie z konstytucją powinny one odbyć się jesienią 2023 roku. - Jak się chce, to wszystko można, tylko ktoś się czegoś boi i czegoś nie chce. Nie można manipulować przy demokracji, a jej świętością jest oddanie głosu. Każdy z nas powinien wiedzieć, kiedy są wybory i określają to przepisy prawa.

Pomimo, że wybory w 2024 roku oznaczałyby dodatkowy rok dla prezydenta Sosnowca, Chęciński uważa, iż premier nie powinien decydować o tym, kto zostanie prezydentem miasta. Kwestia ta należy do mieszkańców Sosnowca. - Dziękuję im za wybór i życzę im, by mogli pójść na wybory w terminie zgodnym z prawem.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tomasz Słupik

Obietnica mniejszości etnicznej, polityczny szantaż Ślązaków

Andrzej Dziuba

Andrzej Dziuba: „Pora żeby w mieście nastąpiła zmiana warty”

TAK Dla Polski Konferencja Gliwice

W Gliwicach rozwiązano sprawę finansowania oświaty. W teorii

Michał Gramatyka

Gramatyka: "Wspólna lista opozycji to sposób na przegraną"

Andrzej Sośnierz

"Wybory wygra PiS, ale nie będzie samodzielnie rządzić"

Piotr kuczera

"PiS nie chce sobie popsuć notowań. Dlatego przesuwa wybory"

Michał Sporoń II LO Staszic

Michał Sporoń wytacza proces cywilny Barbarze Dziuk