Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca: Donald Tusk pokazał, że Polska jest ważniejsza niż wynik tylko jego partii

Trzecia Droga zawdzięcza dobry wynik wyborczy też Donaldowi Tuskowi - twierdzi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Pamiętam hasło Donalda Tuska "Głosujcie na swoich". To był pokaz tego, że lider naprawdę musi mieć wyczucie i nie powinien dbać tylko o siebie, tylko myśleć dużo szerzej. Donald Tusk pokazał, że Polska jest ważniejsza niż wynik tylko jego czy jego partii - mówi, komentując wyniki sondażowe exit poll wyborów do Sejmu.

www.facebook.com/arkadiuszchecinski,pl
Arkadiusz Chęciński

Wstępne wyniki sondażowe exit poll pokazują, że o ile Prawo i Sprawiedliwość uzyskało najwięcej głosów jako pojedyncza partia (36,8 proc., co przekłada się na 200 mandatów), to partie opozycyjne w sumie mają większość: Koalicja Obywatelska (31,6 proc.), Trzecia Droga (13 proc.) Lewica (8,6) i Konfederacja (6,2 proc.). Zapowiada się rekordowa frekwencja, szacowana na 73 proc.

Więcej o wynikach exit poll: Wyniki wyborów do Sejmu RP. Exit poll: nieznaczne zwycięstwo PiS. Opozycja będzie mieć większość w Sejmie

- Cieszę się z frekwencji, bo Polacy pokazali, że zależy im na kraju, zależy im na demokracji. I ją wykorzystali dzisiaj wyjątkowo, bo frekwencja zapowiada się megarekordowa. Ogromne podziękowania dla Polaków - komentuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Ona pokazuje, że opozycja, demokratyczna opozycja, zwycięża. Czuję ogromną radość, choć trzeba spokojnie te parę godzin jeszcze poczekać, żeby to się potwierdziło i się cieszyć ze zwycięstwa. Ale zarazem od następnego dnia trzeba zacząć formować nowy rząd, to też nie będzie takie proste. Trzeba też sobie zdać sprawę, że Polska zapewne nie jest w najlepszej sytuacji finansowej i demokracja w Polsce jest zachwiana od dawna i współpraca z innymi państwami. Roboty masa, a czasu mało, a dogadywać się trzeba. Prawdopodobnie można się domyślać, że pan prezydent nie będzie patrzył na to, co Polacy wybrali, tylko powierzy misję stworzenia rządu komuś z Prawa i Sprawiedliwości.

Świetny wynik Trzeciej Drogi (exit poll daje Polsce 2050 Szymona Hołowni i Polskiemu Stronnictwu Ludowemu 55 mandatów) to, wg Arkadiusza Chęcińskiego też duża zasługa Donalda Tuska i Koalicji Obywatelskiej.

- Pamiętam hasło Donalda Tuska "Głosujcie na swoich". To był pokaz tego, że lider naprawdę musi mieć wyczucie i nie powinien dbać tylko o siebie, tylko myśleć dużo szerzej. Donald Tusk pokazał, że Polska jest ważniejsza niż wynik tylko jego czy jego partii. Sądzę, że dzięki temu Trzecia Droga trochę zyskała na koniec i również dzięki debacie, na której dobrze zaprezentował się Szymon Hołownia. To spowodowało, że Trzecia Droga na koniec zyskała dodatkowe 2-3 procent głosów.

Za to jeśli chodzi o marny wynik Konfederacji, to prezydent Sosnowca mówi, że nie chce wychodzić na mędrca, ale... - Już dawno przewidziałem, że Konfederacja osiągnie słaby wynik. Gdy mówiło się o 10 proc., to ja wskazywałem, że będzie dla nich dobrze, jak zyskają choć 8 procent. Te 10 proc. mieli w sondażach w czasie wakacji, jak ludzie byli bardziej rozluźnieni, skorzy do żartów, wymieniali się różnymi opiniami. To nie jest poważna partia. Myślę, że też ta końcówka kampanii pokazała ponowne obrażanie kobiet, ich opinie na temat Ukrainy i wojny. Mniejsza liczba głosów na Konfederacje pokazała, że Polacy są po prostu mądrym narodem i potrafią dobrze wybrać. I bardzo dobrze, że dla ludzi którzy nie szanują innych, nie szanują zasad demokracji, nie szanują inności, nie ma miejsca.

_______________________________________

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAG-a, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Małgorzata Myśliwiec

Może Cię zainteresować:

Prof. Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego: Polskę może czekać wariant hiszpański. Nowy rząd nie zostanie utworzony tak szybko

Autor: Katarzyna Pachelska

15/10/2023

Mateusz Morawiecki

Może Cię zainteresować:

Bolesław Piecha: "Nie mamy szans na dalsze rządzenie, po 8 latach zmęczenie materiału zrobiło swoje"

Autor: Marcin Zasada

15/10/2023

Mariusz Wołosz

Może Cię zainteresować:

Mariusz Wołosz: Walka była naprawdę trudna, a mimo to wygrała zjednoczona opozycja

Autor: Patryk Osadnik

15/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon