Ciąg dalszy afery z podejrzanym o szpiegostwo tłumaczem Agaty Dudy. Ekspert: "Myślę, że był jednym z elementów tej piątej kolumny"

U siebie Rosjanie w życiu nie pozwolą na jakiekolwiek seperatyzmy, ale w Europie te miejsca chcą podpalać – mówi ekspert do sprawy bezpieczeństwa Artur Dubiel. Wskazuje również na wątek Ruchu Autonomii Śląska.

Mateusz Piskorski / Fb
Mateusz Piskorski

Polskie służby wywiadowcze dały pokaz swojej niekompetencji. Podczas spotkania pierwszej damy z uchodźcami z Ukrainy tłumaczem Agaty Kornhauser-Dudy był Mateusz Piskorski, który w 2016 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW. Przedstawiono mu zarzuty szpiegostwa na rzecz rosyjskiego oraz chińskiego wywiadu. O tym, że tłumaczem pierwszej damy RP była osoba oskarżona o szpiegostwo, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta dowiedział się od dziennikarza Wirtualnej Polski.

– W parlamencie toczy się dyskusja na temat reformy służb specjalnych. Oczywiście służby specjalne pełnią wtórną rolę, ale oczywiście muszą zdobywać informacje. Mimo wszystko dla mnie jest to skandal – mówi Artur Dubiel.

Ekspert ds. bezpieczeństwa przypomina o zaproszeniu, które Piskorski wysłał do lidera Ruchu Autonomii Śląska Jerzego Gorzelika. Wtedy zaproszenie dotyczyło konferencji organizowanej w przejętym przez separatystów Donbasie. Dubiel przypomniał też o obecności Piskorskiego podczas referendum na Krymie.

Myślę, że był jednym z elementów tej piątej kolumny. Nie możemy też zapomnieć próby jego kontaktu z Jerzym Gorzelikiem – wspominał w audycji Radia Piekary Artur Dubiel. – Prowadzę badania na temat wykorzystania pewnych ruchów pro autonomicznych w destabilizowaniu sytuacji wewnętrznej kraju. Trochę amatorszczyzna w tym wydaniu – dodaje.

Nieudolność służb w identyfikacji szpiegów

Artur Dubiel wspomniał też o badaniach, w których bada to w jaki sposób szpiedzy działający na rzecz innych państw najczęściej Rosji i Chin wpływają na ruchy wewnątrz państwowe motywowane właśnie oddzieleniem się od krajów.

– Sens jako taki widzę, ale nie mówię o wykonaniu. Rosjanie ewidentnie chcieliby zgrupować w pewien sposób wszystkie te miejsca w Europie, aby one chciały być samodzielne. U siebie Rosjanie w życiu nie pozwolą na jakiekolwiek separatyzmy, ale w Europie te miejsca chcą podpalać. Dlatego musimy na to uważać co nie znaczy, że regiony nie mają prawa do pewnych autonomii - mówi Artur Dubiel.
Gorzelik spotkanie piskorski

Może Cię zainteresować:

Podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji był tłumaczem Agaty Dudy, a wcześniej sondował działaczy RAŚ

Autor: Martyna Urban

15/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Gorzelik spotkanie piskorski

"Rosja planowała na Śląsku akcję propagandową

Atak na elektrownię w ukrainie

Zagrożenie nuklearne? Pilne spotkanie u wojewody śląskiego

Artur Dubiel

„Trzeba kibicować Putinowi, żeby długo żył w zdrowiu"

Ulotka informacyjna w sprawie segregacji odpadów

Rząd radzi Ukraińcom, jak segregować. "My już to zrobiliśmy"

Maciej Gramatyka

Mieszkania dla Ukraińców: samorządy liczą na wsparcie rządu

Gabriela Morawska Stanecka

Apel o udostępnienie domów pielgrzyma dla Ukraińców

Rzeź Wołyńska

Konkurs o Rzezi Wołyńskiej. Teraz. Podczas wojny w Ukrainie