Atrakcyjne tereny poza zasięgiem samorządów. "Spółka Restrukturyzacji Kopalń za darmo tego gminie nie odstąpi"

Spółka Restrukturyzacji Kopalń za darmo tego gminie nie odstąpi. Ministerstwo Aktywów Państwowych naciska, aby maksymalizować zyski. Oczywiście, to byłoby cudowne miejsce – centrum miasta, teren uzbrojony, który w planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod budownictwo mieszkalne i usługi. Wymarzony prezent – oceniła Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich, w Radiu Piekary.

Piekary Śląskie z lotu ptaka - Gryfny Fliger
KWK Julian trwa wyburzanie

Na terenach wielu górnośląskich miast – często w centrach lub w pobliżu centrów – znajdują się bardzo atrakcyjne tereny poprzemysłowe, które mogłyby całkowicie zmienić charakter swój oraz całej okolicy.

Wykorzystano to w Katowicach, gdzie powstała Strefa Kultury. Częściowo szansę zaprzepaszczono w Bytomiu, gdzie prywatny inwestor miał zagospodarować miejsce po KWK Szombierki, ale z planów udało się zrealizować tylko niewielkie pole golfowe i osiedle. Z kolei w Piekarach Śląskich czas pokaże, co powstanie w miejscu KWK Julian.

– Spółka Restrukturyzacji Kopalń za darmo tego gminie nie odstąpi. Ministerstwo Aktywów Państwowych naciska, aby maksymalizować zyski. Oczywiście, to byłoby cudowne miejsce – centrum miasta, teren uzbrojony, który w planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod budownictwo mieszkalne i usługi. Wymarzony prezent – oceniła Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich, w Radiu Piekary.

Jak wyjaśniła, na terenie miasta jest niewiele terenów pod inwestycje mieszkaniowe. Samorząd sprzedaje małe działki, ale brakuje miejsce, w którym mogłoby powstać np. spore osiedle.

– SRK to potężna spółka, która ma naprawdę wielki majątek (…) Udało nam się przejąć kilka niewielkich działek, ale tylko wtedy, kiedy nikt inny nie chciał ich kupić i kolejne przetargi kończyły się niepowodzeniem – powiedziała Sława Umińska-Duraj.

Podkreśliła, że miasta nie stać na to, aby stanąć do przetargu i kupić tereny dawnej KWK Piekary (KWK Julia i Andaluzja).

– Nie dziwię się, że jeśli coś ma wartość, to ktoś chce to sprzedać z zyskiem. Spółka robi to, do czego jest powołana. Gdyby było prawo nakazujące SRK przekazywanie takich terenów gminom, to mogłabym mu przyklasnąć – wyjaśniła Sława Umińska-Duraj.

_______________________________________

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAG-a, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Zaglebie dabrowskie

Może Cię zainteresować:

Budowa drogi do Euroterminala w Sławkowie najważniejszą inwestycją dla Zagłębia. A inne oczekiwania?

Autor: Michał Wroński

13/10/2023

Lokal wyborczy

Może Cię zainteresować:

Wybory. Do kilku miast Śląska i Zagłębia mogą wejść komisarze. I zostaną tam na pół roku. Albo i dłużej

Autor: Michał Wroński

12/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Negocjacje pgg

Związkowcy: "PGG nie może szukać zysków u najbiedniejszych"

Związkowcy pod biurem Mateusza Morawieckiego

Związkowcy w kolejce po węgiel od Mateusza Morawieckiego

Elektrownia Jaworzno III

Iskrzy w polskiej energetyce. Winny jest fatalny węgiel?

W Knurowie trwa akcja ratownicza

Wypadek w kopalni. Górnik przysypany 850 metrów pod ziemią

Konsultacje

Woj. śląskie podąża w kierunku zielonej gospodarki

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka