Autostrada A4 Katowice-Kraków ma być jeszcze droższa. Kolejny wniosek o podwyżkę cen

Kierowcy muszą przygotować się na kolejną podwyżkę cen za przejazd 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków. Koncesjonariusz złożył wniosek o zmianę stawek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce za przejazd z Katowic do Krakowa i z powrotem samochodem osobowym będzie trzeba zapłacić 60 złotych lub 52 złote w zależności od metody płatności.

Patryk Osadnik
Autostrada A4

Koncesjonariusz autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków - Stalexport Autostrada Małopolska S.A. - złożył do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad kolejny wniosek o zmianę stawki za przejazd.

Opinia GDDKiA nie jest wiążąca. Nawet jeśli będzie negatywna, to koncesjonariusz ma prawo podnieść ceny. Jeśli tak zdecyduje, to od 3 kwietnia 2023 kierowcy samochodów osobowych za przejazd 60-kilometrowym odcinkiem A4 zapłacą dwa złote więcej - 15 złotych. To cena za opłatę uiszczoną gotówką lub kartą na bramkach w Mysłowicach oraz Balicach. Korzystających z aplikacji mobilnych dotknie jeszcze wyższa podwyżka, bo aż o trzy złote - 13 złotych.

To oznacza, że za przejazd autostradą z Katowic do Krakowa i z powrotem kierowca samochodu osobowego będzie musiał zapłacić 60 złotych lub 52 złote w zależności od metody płatności.

Niezmienne pozostaną ceny dla motocykli. Wzrosną za to stawki dla pozostałych kategorii pojazdów. Z 40 do 46 złotych. Nieznana jest jeszcze bonifikata dla samochodów kategorii trzeciej i czwartej. Szczegóły przedstawia zamieszona poniżej grafika.

Stawki za przejazd A4 Katowice-Kraków
- Zmiana stawek opłat za przejazdy koncesyjnym odcinkiem A4, o którą wnioskujemy do GDDKiA, jest skutkiem ogólnej sytuacji gospodarczej, która wpływa także na naszą działalność. W jej centrum jest dbałość o utrzymanie drogi i infrastruktury towarzyszącej w odpowiednim standardzie. Decyzja o poprzedniej zmianie, z kwietnia ubiegłego roku, nie uwzględniała szczególnie wysokiego stopnia inflacji odnotowanej za ubiegły rok - tłumaczy Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM S.A. - W perspektywie zmiany stawek opłat szczególnie ważna jest decyzja o utrzymaniu rabatu dla użytkowników aplikacji i elektronicznego poboru opłat A4Go, poruszających się samochodami osobowymi - dodaje.

Koncesjonariusz wydał już prawie 52 tys. urządzeń do elektronicznego poboru opłat A4Go i odnotował ponad 1,6 miliona zarejestrowanych użytkowników aplikacji mobilnych (videotollingu). Za pomocą tych rozwiązań odbywa się około 44 proc. transakcji na odcinku Katowice-Kraków.

Akcja "Jazda bez czytanki"

Może Cię zainteresować:

Krystyna Czubówna i Andrzej Mleczko przestrzegają kierowców przed używaniem smartfonów

Autor: Patryk Osadnik

16/01/2023

Wojciech Sokołowski

Może Cię zainteresować:

Od Ferrari 595 Daytona i Spada Codatronca po wyścigowe Fiesty i... „niewidzialny” czołg. Tak robi się karierę w branży motoryzacyjnej. A wszystko zaczęło się w Gliwicach

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon