Awantura o pełnomocników okręgowych w PiS. "To może doprowadzić do rozpadu struktur"

Prawo i Sprawiedliwość chce być skuteczniejsze w nadchodzącej kampanii wyborczej, dlatego zmienia swoje struktury okręgowe. Problem w tym, że sam wybór pełnomocników wywołał awanturę o podział stanowisk. - Miała być reforma, a to może doprowadzić do rozpadu struktur - przestrzega kolegów jeden z działaczy. Co dalej z marszałkiem Jakubem Chełstowskim?

Śląski Urząd Marszałkowski
Jakub Chełstowski

Jarosław Kaczyński już jakiś czas temu zarządził zmianę struktur okręgowych Prawa i Sprawiedliwości, co zatwierdził następnie komitet polityczny partii. Dotychczas okręgi były analogiczne do tych, które znamy z wyborów do Sejmu. Teraz mają być one mniejsze - wyznaczone na podstawie tych z wyborów do Senatu.

W województwie śląskim oznacza to, że zamiast sześciu okręgów będzie trzynaście:

 • 68: pow. częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski,
 • 69: Częstochowa,
 • 70: pow. gliwicki, tarnogórski; Gliwice,
 • 71: Bytom, Zabrze,
 • 72: pow. raciborski, wodzisławski; Jastrzębie-Zdrój, Żory,
 • 73: pow. mikołowski, rybnicki; Rybnik,
 • 74: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice,
 • 75: pow. bieruńsko-lędziński; Mysłowice, Tychy,
 • 76: pow. będziński, zawierciański; Dąbrowa Górnicza,
 • 77: Jaworzno, Sosnowiec,
 • 78: pow. bielski, pszczyński; Bielsko-Biała,
 • 79: pow. cieszyński, żywiecki,
 • 80: Katowice.

To element przygotowań do przyszłorocznych wyborów do Sejmu i Senatu. Politycy PiS uważają, że w mniejszych okręgach będą bardziej sprawczy w czasie kampanii i uda im się dotrzeć do większej liczby wyborców.

Awantura o pełnomocników okręgowych w PiS

W połowie czerwca mieli zostać powołani pełnomocnicy okręgowi, odpowiedzialni za przygotowanie struktur partii. Urzędowanie mieli zacząć z początkiem lipca, ale ten termin może jeszcze ulec zmianie. Dlaczego? Jak dowiadujemy się od działaczy, wybuchła awantura o podział tych stanowisk. - Miała być reforma, a to może doprowadzić do rozpadu struktur - przestrzega kolegów jeden z nich.

Wydaje się jednak, że w naszym regionie część pełnomocników została już wyznaczona. Pogłoski mówią, że dla okręgu 70. (pow. gliwicki, tarnogórski; Gliwice) mógłby to być wojewoda Jarosław Wieczorek. Dla 71. (Bytom, Zabrze) bytomski radny Maciej Bartków, 74. (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice) poseł Jerzy Polaczek, 75. (pow. bieruńsko-lędziński; Mysłowice, Tychy) posłanka Bożena Borys-Szopa, 76. (będziński, zawierciański; Dąbrowa Górnicza) poseł Waldemar Andzel, 77. (Jaworzno, Sosnowiec) posłanka Ewa Malik, a 80. (Katowice) katowicki radny Piotr Pietrasz.

Jakub Chełstowski coraz dalej od PiS?

W ostatnich miesiącach wiele mówi się o tym, że coraz dalej od Prawa i Sprawiedliwości jest jeden z kluczowych polityków partii w naszym regionie - marszałek Jakub Chełstowski. Nie wymienia się go także wśród pełnomocników okręgowych.

- Różne były plotki. Nawet kilka razy mnie odwoływano. Mija jednak trzy i pół roku, a ja nadal jestem na stanowisku, pracuję i uważam, że jako zarząd robimy kawał dobrej roboty. Oczywiście błędy też się zdarzają, co jest naturalne - ocenił Jakub Chełstowski na antenie Radia Piekary. - Poczekajmy. To sprawa centrali i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Każdy ma prawo do wniesienia swoich uwag - dodał.

- To zawsze wzbudza różnicę zdań i opinii. Ta reforma na pewno jest w jakimś stopniu potrzebna, chodzi o większą skuteczność na poziomie struktur - podkreślił marszałek.

Dodał, że czeka na decyzję komitetu politycznego, który dokonuje wyboru pełnomocników.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Marta Golbik

"Jarosław Kaczyński przyjechał nieprzygotowany"

Grzegorz Tobiszowski

Dziesiątki tysięcy złotych na kampanię posła PiS

Grzegorz Tobiszowski

Partnerka śląskiego europosła PiS aresztowana na 3 miesiące

Grzegorz Długi

Paweł Kukiz postawił kolejne ultimatum PiS

Jadwiga Baczynska

Dla radnej PiS in vitro to "eliminacja jednostek słabszych"

Krzysztof Mejer

Radny PiS uważa, że Krzysztof Mejer to... dobry wybór

Michał Gramatyka

Była radna PiS z Tychów dołączyła do Polski 2050