Awaria ŚKUP. Udział „osób trzecich” niewykluczony. A co z nowym systemem Transport GZM?

Śląska Karta Usług Publicznych jeszcze w tym roku ma przejść do historii i robi z dużym przytupem. W środę doszło do awarii systemu ŚKUP. Nic nie działa i nie wiadomo dokładnie ile to jeszcze potrwa. - Zaczynamy odtwarzać system – mówi Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odpowiedzialny tam m.in. za sferę technologiczną. O przyczynach awarii też na razie niewiele wiadomo, choć nie wykluczany jest udział „osób trzecich”.

Maciej Poloczek
Autobus ZTM

Od środy, 8 lutego 2023 r., nie działają czytniki kart ŚKUP w pojazdach, automaty biletowe, Portal ŚKUP, System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i aplikacja Mobilny ŚKUP. Po 24 godzinach bez zmian,.

- Zaczynamy odtwarzać system. Musimy go na nowo „postawić” i sprawdzić czy wszystkie funkcjonalności i zabezpieczenia działają prawidłowo – w czwartek, 9 lutego 2023 r., w Rozmowie Dnia Radia Piekary powiedział Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Priorytetem jest przywrócenie działania systemu ŚKUP, ale w GZM starają się także wyjaśnić okoliczności i przyczyny tej awarii.

- Czy to był atak hakerski? – pytał prowadzący rozmowę red. Marcin Zasada.
- To nie jest dobry moment na spekulacje. Nie mamy jeszcze stwierdzonych powodów tej awarii. Mówienie dzisiaj jaka jest przyczyna tej awarii byłoby przedwczesne – odparł Jacek Brzezinka.
- Udział „osób trzecich” jest możliwy? - padło kolejne pytanie.
- W takiej sytuacji i przy tej skali awarii każdy scenariusz jest badany – usłyszeliśmy.

Kiedy system ŚKUP zacznie działać?

Jacek Brzezinka mówił, że przywrócenie działania systemu ŚKUP może potrwać jeszcze kilka dni. Może się to udać w weekend lub poniedziałek. A co do tej pory? Biletów w systemie kupić nie można, czy można więc jeździć „na gapę”?

- Zachęcamy do korzystania z tych kanałów dystrybucji biletów, które są dostępne – chodzi o zewnętrzne aplikacje mobilne i… bilety papierowe – mówił członek zarządu GZM. Nie można jednak kupić biletów okresowych, bo były dostępne tylko w kanałach sprzedaży systemu ŚKUP. I należy pamiętać, że system jest zawieszony, ale ZTM nie zawiesza kontroli biletów.

Co z bezpieczeństwem danych pasażerów w związku z awarią? Podobno nie są zagrożone, a przynajmniej – jak mówi Jacek Brzezinka - na teraz nie ma takich informacji. Dodał, że system centralny ŚKUP nie przechowuje danych pasażerów. Przechowują je instytucje rozliczeniowe, a środki finansowe oraz bilety zapisane są na karcie pasażera.

Kiedy ruszy nowa system i aplikacja Transport GZM

Problemów ze ŚKUP nie byłoby, gdyby działał już nowy system i aplikacja Transport GZM. Zapowiadano, że będzie dostępna na początku tego roku i jak na razie z nią też jest problem. Jednak Jacek Brzezinka zapewnia, że rok 2023 to ostatnie rok działania systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych.

- Sprawdzamy rozwiązania, które przygotował wykonawca nowego systemu. Mają na uwadze komfort, wygodę i łatwość użytkowania przez pasażerów aplikacji czy nowego portalu, uważamy że jest jeszcze sporo do poprawienia – wyjaśnił Brzezinka.

Tak czy inaczej stary system nie działa, nowego jeszcze nie ma, więc dla części pasażerów to powrót do przeszłości i biletów papierowych.

Autobus ZTM

Może Cię zainteresować:

Awaria systemu ŚKUP może potrwać nawet kilka dni. Co z honorowaniem biletów? Czy można nie mieć biletu?

Autor: Katarzyna Pachelska

08/02/2023

Awaria systemu ŚKUP

Może Cię zainteresować:

System ŚKUP wysypał się na pożegnanie. Co się stało? Jedną z rozważanych przyczyn jest atak hakerski

Autor: Arkadiusz Nauka

08/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon