Awaryjne lądowanie samolotu z Londynu w Pyrzowicach, W luku bagażowym miał znajdować się ładunek wybuchowy

Lotnisko w Pyrzowicach otrzymało informację o awaryjnym lądowaniu samolotu lecącego z Londynu, na pokładzie którego, miał znajdować się ładunek wybuchowy. Służby szybko zweryfikowały informację - alarm okazał się fałszywy.

Google
Lotnisko Pyrzowice alarm bombowy

W poniedziałek, 18 kwietnia pracownicy lotniska w Pyrzowicach otrzymali telefonicznie informację o przeprowadzeniu "akcji samolot". Na pokładzie maszyny lecącej z Londynu miała znajdować się bomba.

- To nie było awaryjne lądowanie tylko fałszywy alarm bombowy. Otrzymaliśmy informację, że na pokładzie samolotu lecącego z Londynu znajduje się ładunek wybuchowy – wyjaśnia Piotr Adamczyk, rzecznik lotniska Katowice Airport. - Zostały uruchomione procedury bezpieczeństwa. Rejs planowo miał być o godz. 22 w Pyrzowicach, a wylądował o godz. 22.10 w asyście Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

22 zastępy straży w akcji

Akcja samolot polega na uruchomieniu nie tylko służb lotniskowych, ale także wezwaniu jednostek straży pożarnej z powiatów, które sąsiadują z lotniskiem, w tym przede wszystkim z KP PSP w Tarnowskich Górach. Adamczyk wyjaśnił, że samolot wylądował, a następnie przekołował na stanowisko postojowe, odseparowane od reszty stanowisk. Pasażerowie bezpiecznie opuścili samolot. W działaniach wzięła udział nie tylko Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza, ale i zastępy straży pożarnej z okolicznych powiatów.

- W akcji brało udział 17 zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Łącznie były to 22 zastępy - wyjaśnia mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Po wylądowaniu maszyny na bocznej płycie lotniskowej, do akcji wkroczyli funkcjonariusze straży granicznej i pirotechnicy. Służby przeszukały samolot, w tym także bagaże rejestrowane znajdujące się w luku. Działania nie przyniosły skutku. Wobec czego okazało się, że był to fałszywy alarm.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy