Baletowy "Makbet" przedpremierowo w Operze Śląskiej w Bytomiu. Namiętność i pragnienie władzy wyrażone tańcem

Opera Śląska uchyliła rąbka tajemnicy i pokazała kilka miesięcy przed premierą swoją najnowszą produkcję baletową - "Makbeta" z muzyką Giuseppe Verdiego. Regularne spektakle są przewidziane na bytomskiej scenie od 24 lutego 2024 roku.

Z okazji festiwalu otwarcia Opery Śląskiej po potężnym remoncie, 21 listopada 2023 r. publiczność zgromadzona w sali baletowej im. H. Konwińskiego mogła obejrzeć przedpremierowy pokaz najnowszego baletowego dzieła bytomskiej sceny - spektaklu "Makbet" z muzyką Giuseppe Verdiego.

Baletowy "Makbet" przedpremierowo w Operze Śląskiej

"Makbet” to polska prapremiera baletowa zrealizowana z rozmachem, która zaskakuje niezapomnianymi efektami wizualnymi i dźwiękowymi. Najnowszy spektakl baletowy Opery Śląskiej w Bytomiu interpretuje XVII-wieczną tragedię przez pryzmat tego, co we współczesnej twórczości teatralnej jest najbardziej aktualne i pociągające.

- Widowisko zachwyci miłośników baletu klasycznego, dzięki złożonym choreograficznie scenom zespołowym, duetom i solowym popisom tancerzy - obiecują w Operze Śląskiej.

Opowiedziana tańcem historia jest uniwersalną opowieścią o potędze namiętności związanej z pragnieniem władzy. Szekspirowski dramat odwołuje się do archetypów, nawiązuje do fatum kierującego ludzkim losem, stawia głównego bohatera wobec tragicznych dylematów i konsekwencji dokonanych wyborów. Dramaturgia tego widowiska koncentruje się na parze głównych bohaterów, którzy - pozostając wspólnikami w zbrodni - zupełnie odmiennie mierzą się z jej konsekwencjami. Początkowa zachłanność i bezwzględność Lady Makbet, jej zdecydowanie i siła, poprzez ciąg wydarzeń i przeżyć doprowadzają ją do choroby psychicznej i samobójczej śmierci. Niepewność Makbeta podżeganego w pierwszej chwili do zbrodni przez Lady Makbet ustępują z kolei poczuciu wszechmocy i bezkarności, a każda kolejna zbrodnia czyni go bardziej bezdusznym i żądnym niezbywalnej władzy. W chciwości i zbrodni rodzi się jego upadek. Jego miłość do żony i pragnienie sprostania jej ambicjom w toku dramatu zamieniają się w chłód i obojętność, co dodatkowo pogłębia poczucie samotności i winy Lady Makbet, doprowadzając ją do obłędu.

Warstwę muzyczną spektaklu stanowią utwory Giuseppe Verdiego w autorskim opracowaniu Tomasza Tokarczyka - kierownika muzycznego Opery Śląskiej.

"Makbet", Opera Śląska w Bytomiu

Kierownictwo i opracowanie muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Choreografia i reżyseria: Monika Myśliwiec
Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Dramaturgia: Jakub Roszkowski
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Projekcje: Natan Berkowicz
Kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
Asystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla, Thais Henrique Rocha
Asystent dyrygenta: Wiktor Kozłowski
Pedagodzy baletu: Kazimierz Cieśla, Joanna Kurkowska
Pianista baletu: Natalia Myślewicz
Inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura
Inspicjent: Jadwiga Bacik, Krystyna Siedlik

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Premiera "Makbeta" odbędzie się 24 lutego 2024 r. w Operze Śląskiej. Bilety będą wkrótce w sprzedaży.

Opera Śląska w Bytomiu po remoncie

Może Cię zainteresować:

Oto Opera Śląska w Bytomiu po wielkim remoncie. Zabytkowy gmach znów wygląda spektakularnie

Autor: Patryk Osadnik

11/11/2023

Gala otwarcia sceny Opery Śląskiej w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Opera Śląska wróciła do domu. Artyści wystąpili na scenie w Bytomiu po dwóch latach przerwy

Autor: Patryk Osadnik

13/11/2023

Lukasz goik opera slaska

Może Cię zainteresować:

Co wyszło z 63 mln złotych wydanych na kulturę wysoką w Bytomiu? Łukasz Goik o wielkim powrocie Opery Śląskiej

Autor: Marcin Zasada

10/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon