Banknot z legendą Ruchu Chorzów wstrzymany. Wydrukowano na nim piłkarza Zagłębia Sosnowiec?

W ostatniej chwili wstrzymano emisję banknotu z serii "Orły Górskiego" z Joachimem Marxem. Legenda Ruchu Chorzów dostrzegał, że prawdopodobnie wydrukowano na nim innego piłkarza - Andrzeja Jarosika. Ostatecznie obie strony doszły do porozumienia, że przedstawiona grafika wprowadzała w błąd, a banknot trafił do sprzedaży z kilkugodzinnym opóźnieniem.

FB: Banknoty Pamiątkowe
Banknot z Joachimem Marxem

Dotychczas na banknotach z serii "Orły Górskiego" Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie uhonorowało m.in. Kazimierza Deynę, Henryka Kasperczaka oraz Włodzimierza Lubańskiego. W piątek, 17 lutego, o poranku wyemitowany miał zostać kolejny banknot. Tym razem z Joachimem Marxem - legendą Ruchu Chorzów, dla którego zdobył 66 bramek, dwa mistrzostwa oraz puchar Polski. To także były reprezentant kraju.

Potwierdziliśmy, że emisja banknotu w ostatniej chwili została wstrzymana, a ze strony Banknoty Pamiątkowe na Facebooku zniknął zapowiadający ją post. Domyślamy się jednak, dlaczego tak się stało. Pojawiło się prawdopodobieństwo, że na banknocie wydrukowano podobiznę innego piłkarza - Andrzeja Jarosika, który jest legendą Zagłębia Sosnowiec. Dostrzegł to sam Joachim Marx, którego poprosiliśmy o komentarz.

- Na grafice zamieszczono dwa moje zdjęcia i jedno Andrzeja Jarosika. Na początku pomyślałem, że może jest następny w kolejce, ale po chwili zauważyłem, że pojawił się na moim banknocie. Inna fryzura, inny nos... - mówi Joachim Marx. - Nie ma żadnej afery. Tylko ten, kto nic nie robi, nie popełnia błędów - podkreśla i dodaje, że czeka na wyjaśnienie sprawy przez Muzeum Sportu i Turystyki.

Ostatecznie obie strony doszły do porozumienia, że przedstawiona grafika wprowadzała w błąd, ale na banknocie jest Joachim Marx. Potwierdziło to nawet kilku piłkarzy, którzy występowali z nim w tamtym okresie w reprezentacji Polski. Ostatecznie banknot trafił do sprzedaży z kilkugodzinnym opóźnieniem i można go znaleźć na stronie www.esouvenir.pl.

Wszystkie banknoty z serii "Orły Górskiego" mają nominał zero euro, ponieważ nie są przeznaczone do obiegu, a same w sobie stanowią wartość kolekcjonerską. Produkuje je drukarnia papierów wartościowych Oberthur Technologies w Paryżu. Ta sama, w której wytwarzane są "zwykłe" banknoty euro. Posiadają wszystkie oryginalne zabezpieczenia, a także numery seryjne.

Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów

Może Cię zainteresować:

Czas na „męskie decyzje” w sprawie stadionu Ruchu Chorzów? Gorąca dyskusja na sesji Rady Miasta

Autor: Maciej Poloczek

02/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon