Szczera prawda: Beskid Śląski zachwyca latem. Na przykład Kolej Linowa na Szyndzielnię i Dolina Wapienicy

Beskid Śląski zachwyca latem. Byliśmy, widzieliśmy i - jak zawsze - piszemy najprawdziwszą prawdę. Spójrzcie tylko na zdjęcia znad Szyndzielni i Doliny Wapienicy. Zobaczcie galerię, pakujcie plecaki i jedźcie w góry.

Redakcja portalu ŚLĄZAG - oczywiście w celach zawodowych - wybrała się w Beskid Śląski. Jak było? Przepięknie!

Kolej Linowa na Szyndzielnię w 2024 roku obchodzi swoje 71. urodziny. Warto włączyć się w obchody, wjechać na górę, wejść na wieżę widokową i podziwiać z niej nie tylko Beskid Śląski, ale też Beskid Mały, Beskid Żywiecki z Babią Górą, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry.

To dobry początek do niespełna 15-kilometrowej wyprawy, podczas której przechodzi się przez trzy schroniska PTTK (Szyndzielnia, Klimczok, Błatnia). Zakończenie? Dolina Wapienicy, czyli niezwykłe miejsce, które uniknęło toporów drwali, a w latach 30. XX wieku stało się obszarem chronionym. Dzięki temu możemy tam podziwiać doskonale zachowaną żyzną buczynę karpacką.

Poza tym, w Dolinie Wapienicy znajduje się Zapora im. Ignacego Mościckiego, którą oddano do użytku w 1932 roku, aby zabezpieczyć w wodę Bielsko (wówczas jeszcze bez Białej. Miasta połączono dopiero w 1951 roku). Budowa była tak droga, że magistrat prawie zbankrutował.

Smok w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Głowa do góry! Smoki, gorgona, zegar słoneczny, kobieta z... męską głową. Najciekawsze detale śląskich kamienic

Autor: Tomasz Borówka

17/11/2023

Pan Samochodzik i Templariusze na Netfliksie od 12 lipca 2023

Może Cię zainteresować:

A gdyby tak... Pan Samochodzik i legendarne skarby Śląska? Mamy tu kilka zagadek do rozwiązania

Autor: Tomasz Borówka

12/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon