"Bez tej historii nie zrozumiemy dzisiejszego Chorzowa". 150 lat w koronie: urodziny Huty Bismarck/Batory

Wesele Hutnicze i blisko siedemdziesiąt innych wydarzeń. Chorzowskie Muzeum Hutnictwa w sobotę, 9 września 2023 r., będzie świętować 150-lecie powstania Huty Batory/Bismarck. "To celebracja nie tylko dziejów europejskiego przemysłu, którego częścią był ten zakład, ale przede wszystkim wspólnoty, która wokół niego powstała" - podkreśla Adam Kowalski, dyrektor muzeum.

150 lat w koronie Jubileusz Huty Batory w Chorzowie

Z okazji 150 lat funkcjonowania Huty Batory chorzowskie Muzeum Hutnictwa organizuje uroczystości pod nazwą „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory”. Program obejmuje niemal siedemdziesiąt wydarzeń artystycznych, naukowych, społecznych i edukacyjnych, które – jak podkreślają w muzeum – będą prezentować dziedzictwo hutnicze w nowej, atrakcyjnej formule.

- Trudno wyobrazić sobie historię dzisiejszego Chorzowa bez Huty Bismarck czyli zakładu, który znamy współcześnie pod nazwą Batory. Zawsze podkreślam, że w naszym muzeum opowiadamy o historii dwóch hut, które stworzyły to miasto. Nie znając ich przeszłości nie zrozumiemy dzisiejszego Chorzowa. W zeszłym roku świętowaliśmy jubileusz Królewskiej, a teraz przyszedł czas na Batory. Jak zwykle będzie to wielka celebracja nie tyko dziejów europejskiego przemysłu, którego częścią zawsze był ten zakład, ale przede wszystkim wspólnoty, która wokół niego powstała – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.

Pierwsze wydarzenia zaplanowano w dzielnicy Batory. Będą „mikrowyprawy” po terenie Walcowni Blach Batory, willi dyrektora Huty „Bismarck”, po budynku dawnej dyrekcji Huty Batory, a także po samej dzielnicy tropami „hutników z Batorego”. Bezpłatne wejściówki na rajzy dostępne są na stronie muzeum.

Wesele Hutnicze na jubileusz Huty Batory

Z kolei w Muzeum Hutnictwa od godz. 12.00 do 20.00 zaplanowano blisko siedemdziesiąt wydarzeń. Na początek zaplanowano huczne widowisko Wesele Hutnicze, w którym udział weźmie blisko 100 inscenizatorów. - W rytm dźwięków skrzypiec, bębna i basów, ze śpiewem druhenek i chlipaniem starościn przewidziano: Polterabend, wykupiny, błogosławieństwo, wesele i oczepiny, a wszystko to w hutniczej scenerii – podkreślają w muzeum.

Widowisku towarzyszyć będzie konkurs na pierwszy taniec, a dla najlepszych par przewidziano nagrody. W muzeum zachęcają do przyjścia w tradycyjnych strojach śląskich bądź też ślubnych sukniach lub garniturach, jak również do zabrania porcelany i wygodnych butów, które przydadzą się także podczas międzynarodowego happeningu tanecznego WORK IT OUT!

Po weselu będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach dla rodzin z dziećmi czy zwiedzać wystawę „Królestwo Żelaza” z przewodnikiem i animatorem. Zaplanowano także wspólne gotowanie, tradycyjny przemianek hutniczy, premierę jednoaktówki po śląsku oraz interaktywny koncert „Power of winds – Koncertowej Orkiestry Dętej”. Będą także pokazy pracy jednego z młotów hutniczych – uruchomionego po raz pierwszy młota kuźniczego Bêché.

- W Strefie Maszyn będzie można zrobić swój własny młot i poćwiczyć drifty na hucie, zaś w Strefie Tradycji Hutniczych zapoznać się z hajduckimi superbohaterami, uszyć własny brelok z chorzowską kamienicą oraz poznać miejscowe legendy od podszewki. Fanów nudelzupy i marcepanowych kartofli niewątpliwie zainteresuje warzenie prosto z wnętrza wulkanu w towarzystwie Remigiusza Rączki. Interesująco zapowiada się również gra terenowa „Detektyw Batory na tropie” oraz wybuchowe warsztaty naukowe „Akademia Małego Hutnika – Alchemia na co dzień” – dodają w muzeum.

W programie jest także wiele punktów poświęconych Hucie Batory/Bismarck. Będą interaktywne wykłady historyczne, opowieści o wspaniałych i wielkich karierach, które wyrastały w cieniu Huty Batory, a także podróż w czasie dzięki fotograficznemu wehikułowi.

Muzeum Śląskie

Może Cię zainteresować:

200 lat skończyłaby właśnie Kopalnia Węgla Kamiennego "Katowice". Będzie wystawa w Muzeum Śląskim

Autor: Michał Wroński

01/09/2023

Wystawa odwolane

Może Cię zainteresować:

Wystawa fotografii z meczów i stadionu Ruchu Chorzów odwołana. Spór między stowarzyszeniem Wielki Ruch a Muzeum Hutnictwa

Autor: Katarzyna Pachelska

16/08/2023

Debata muzeum hutnictwa 4

Może Cię zainteresować:

"Ludzie, również spoza Śląska, chcą słyszeć godkę w instytucjach kultury". Debata w Muzeum Hutnictwa

Autor: Katarzyna Pachelska

14/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon