Biblioteka to czy małpi gaj? Nowa Mediateka w Czeladzi jest jak wesołe miasteczko w bryle węgla

No tak to się można bawić w bibliotece! Za moich czasów w takich przybytkach były tylko książki i ewentualnie czasopisma. Teraz to nie tylko wypożyczalnie książek, ale i miejsca, gdzie dzieci mogą się pobawić. Trzeba przyznać, że nowa Mediateka w Czeladzi, otwarta w Industriadę 2023, podnosi poprzeczkę wysoko w kategorii rozrywkowych bibliotek.

Nowa czeladzka Mediateka, czyli filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi, znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Saturn", konkretnie przy ul. Dehnelów. Została otwarta 17 czerwca 2023 r., w Industriadę. I choć można dyskutować, czy doklejenie nowoczesnego kwadratowego budynku do zabytkowej potężnej Cechowni, było najlepszym pomysłem, to sam obiekt w środku wywołuje efekt "łał".

Nowa Mediateka w Czeladzi już otwarta

Budynek jest otoczony siatką elewacyjną z czarnego metalu, a kształt elewacji ma przypominać bryłę węgla. To oczywiście odwołanie do górniczej przeszłości tego miejsca. W środku jest za to bardzo jasno (głównie dzięki przeszkleniom dachowym). Sporo tu surowego betonu i metalu, ale dzięki kolorowym elementom (siedziskom czy rozmaitym dziecięcym akcesoriom) nie jest ponuro.

Na parterze Mediateka jeszcze nie robi takiego wrażenia. W środku jest recepcja, otoczona dookoła półkami z książkami (można chodzić wokoło). W zewnętrznych częściach są salki, np. komputerowe czy do gier w gry planszowe. Żeby zobaczyć, o co nam chodzi, trzeba się wybrać schodami na górę, na pierwsze piętro. Schodami zresztą też ciekawymi, bo z kolorowymi boksami do siedzenia pod ścianą.

Odlotowa strefa relaksu z hamakami z siatki

Na piętrze Mediateki jest duża strefa relaksu. Oczywiście są tu też półki z książkami, ale największe wrażenie robi środek, czyli podłoga z siatkami oraz przejściami między nimi. Coś jakby labirynt. Można przejść z jednej strony na drugą ścieżkami albo zalec w hamaku z siatki z książką w ręce. Te siatki to nie są trampoliny, wbrew pozorom. To raczej coś na kształt hamaku.

Ten niecodzienny sufit widać z parteru. Warto zrobić "look up". Dzięki takiemu rozwiązaniu światło ze świetlika dachowego dochodzi aż do parteru.

Mediateka jest czynna w

  • poniedziałek w godz. 11.30-19.00,
  • wtorek w godz. 10.00 do 15.00,
  • środę w godz. 11.30-19.00,
  • czwartek w godz. 10.00 do 15.00,
  • piątek w godz. 9.30-17.00

Szkoda, że Mediateka jest nieczynna w weekend. Przydałaby się choć sobota.

Takie rozrywkowe rozwiązania to świetny pomysł, by przyciągnąć do Mediateki nowych małych czytelników. Może przy okazji zabawy przekonają się do książek.

Industriada 2023 czeladz 06

Może Cię zainteresować:

Inauguracja Industriady w Czeladzi połączona z otwarciem Cechowni dawnej KWK Saturn i nowoczesnej Mediateki

Autor: Katarzyna Pachelska

17/06/2023

Czeladź cechownia

Może Cię zainteresować:

Cechownia dawnej kopalni "Saturn" w Czeladzi dostała nowe życie. Zobaczcie zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

12/11/2022

Czeladź Piaski

Może Cię zainteresować:

Osiedle Piaski w Czeladzi. Familoki eleganckie jak we francuskich miasteczkach. Voila!

Autor: Marcin Nowak

10/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon