Bolt uruchamia elektryczne hulajnogi w Tychach. Kolejny środek transportu

Firma Bolt informuje, że udostępni w Tychach swoje elektryczne hulajnogi. Alternatywa do szybszego poruszania się po mieście, bez korków i czekania na przystanku.

Unsplash.com
Bolt Tychy

Tyszanie i tyszanki będą mogli skorzystać z oferty elektrycznych hulajnóg od firmy Bolt. Do wypożyczenia sprzętu potrzebna będzie jedynie aplikacja Bolt. Wybranie symbolu przeniesie użytkownika do “wypożyczalni” jednośladów.

Elektryczną hulajnogę można odblokować, skanując kod QR umieszczony na kierownicy urządzenia. Przed rozpoczęciem pierwszego przejazdu każdy użytkownik będzie musiał zapoznać się z instrukcją i wskazówkami w aplikacji dotyczącymi bezpiecznej jazdy oraz parkowania pojazdu. Osoby, które nie mają jeszcze aplikacji Bolt, mogą pobrać ją z Google Play (Android) lub App Store (iOS).

Opłata za hulajnogi Bolt’a i zasady użytkowania

Odblokowanie elektrycznej hulajnogi jest bezpłatne, korzystający z aplikacji w Tychach będą płacić 0,50 zł za każdą minutę jazdy. Hulajnogi Bolt dostępne w Tychach pozwalają na pokonanie nawet 40 km na jednym ładowaniu. Przednie i tylne oświetlenie zapewniają bezpieczeństwo podczas korzystania w godzinach późno popołudniowych. Dostosowana amortyzacja poprawia przyczepność do podłoża i płynną jazdę. Maksymalna prędkość jazdy hulajnogami Bolt została ograniczona do 20 km/h zgodnie z wymogami prawa.

Korzystanie z hulajnóg Bolt jest proste, jednak zaleca się stosowanie do ogólnych zasad bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy:

  • korzystania z kasku oraz wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie,
  • jeżdżenia tylko w dozwolonych miejscach,
  • jeżdżenia w linii prostej, unikania ostrych zakrętów,
  • niekorzystania z hulajnogi w czasie ekstremalnych warunków pogodowych,
  • niekorzystania z hulajnogi pod wpływem środków odurzających,
  • korzystania z hulajnogi samemu - hulajnoga jest przeznaczona do użytku wyłącznie jednej osoby.

Parkowanie elektrycznych hulajnóg

Istotnym i zauważalnym problemem z elektrycznymi hulajnogami w mieście jest sposób w jaki użytkownicy po skorzystaniu z usługi zostawiają sprzęt. Bardzo często jednoślady zostawiane są w miejscach, w których stwarzają zagrożenie. Dlatego zostało to uregulowane w skali kraju w maju 2021. Zasady te opisane są również w aplikacji:

  • Jednoślad, po zakończeniu jazdy, należy pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym, tzw. punkcie mobilności, które są już dostępne w niektórych miastach.
  • W przypadku jeśli nie ma takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi.
  • Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.

Przestrogą powinny być przejścia dla pieszych, dobrze wybrać miejsce oddalone od nich na tyle, by pojazd nie zagrażał bezpieczeństwu pieszych i pozostałych uczestniczek i uczestników ruchu drogowego. Na koniec należy pamiętać o ustawieniu urządzenia na nóżce, by zachowało równowagę.

- Edukacja i rozmowy z przedstawicielami miast na każdym etapie prowadzenia wypożyczalni to kluczowe elementy naszej działalności. Dopasowujemy nasze operacje do potrzeb lokalnej społeczności, wprowadzamy konieczne ograniczenia w zakresie prędkości jazdy i parkowania. To, że tyszanie i tyszanki już mogą korzystać z naszych rozwiązań mikromobilnych potwierdza, że obrana strategia jest skuteczna. Naszym celem jest zwiększenie mobilności mieszkańców miast poprzez udostępnianie innowacyjnych metod transportu mając na uwadze dbałość o środowisko naturalne - mówi Valerii Romanov, Bolt Rentals Country Manager w Polsce.