Budynek Śląskiego Instytutu Naukowego do wyburzenia. Jakie plany ma deweloper?

Dni ostatniego brutala w Katowicach są policzone. Deweloper ma pozwolenie na rozbiórkę Śląskiego Instytutu Naukowego. Co powstanie w jego miejscu?

ŚLĄZAG
Śląski Instytut Naukowy

Śląski Instytut Naukowy zajmował się niegdyś badaniami związanymi z górnośląską historią, kulturą oraz zagadnieniami społecznymi. Od 1976 roku siedziba instytucji mieściła się w budynku przy ul. Granicznej 32 w Katowicach. Zaprojektował ją Stanisław Kwaśniewicz. Ten sam, który odpowiadał za Kino Kosmos, Galerię BWA, Separator, Ślizgowiec, Os. Paderewskiego czy Bibliotekę Śląską.

Budynek Śląskiego Instytutu Naukowego jest nazywany ostatnim brutalem w Katowicach. Inny charakterystyczny przedstawiciel architektonicznego brutalizmu zniknął z miasta w 2011 roku. Był to dawny dworzec kolejowy, na miejscu którego stanęła Galeria Katowicka oraz nowy dworzec.

Jak się okazuje, dni ostatniego brutala również są już policzone. Obecny właściciel, Murapol S.A., otrzymał pozwolenie na jego wyburzenie. Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do biura prasowego dewelopera. Zapytaliśmy o termin rozpoczęcia prac rozbiórkowych, a także dalsze plany dotyczące tego terenu. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że firma nie otrzymała jeszcze pozwolenia na budowę, a jest to dla niej warunek, aby podjąć kolejne kroki.

Murapol S.A. specjalizuje się w inwestycjach mieszkaniowych. Na terenie województwa śląskiego realizował takie projekty w Gliwicach, Katowicach, Siewierzu, Sosnowcu oraz Tychach. W miejscu Śląskiego Instytutu Naukowego możemy spodziewać się nowych mieszkań.

Katowice lata 60 i 70 Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Słynny architekt fotografował "kolejną" budowę nowych Katowic. Kolejną, bo Katowice budowano i nie kończono

Autor: Arkadiusz Nauka

23/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon