Budynek usługowo-produkcyjny nie musi być nudny jak flaki z olejem. Spójrzcie na ten obiekt w Siemianowicach Śląskich

Strefy przemysłowe w miastach wyglądają tak samo. Rzędy prostokątnych hal, nawet nie wiadomo co w nich jest, szerokie drogi z rondami, wokół puste przestrzenie albo dalej kolejne hale. Jednak w Siemianowicach Śląskich powstał budynek usługowo-produkcyjny, który bardziej przypomina nowoczesny dom o białej elewacji niż typowy obiekt ze strefy przemysłowej. Zaprojektowała go pracownia GIGAarchitekci Artur Garbula z Mikołowa. Zobaczcie zdjęcia.

Nie przegapicie tego budynku, nie ma szans. Wyróżnia się wśród dużych, monotonnych hal logistycznych w strefie przemysłowej Siemianowic, czyli w Siemianowickim Parku Biznesu przy ul. Rozwojowej w dzielnicy Michałkowice.

Biało-czarny nowoczesny obiekt pośród hal logistycznych

Ten biało-czarny budynek usługowo-produkcyjny jest siedzibą firmy Poltrade Technologies. Zaprojektowali go architekci z mikołowskiej pracowni został GIGAarchitekci Artur Garbula. Ci sami, którzy są autorami innego spektakularnego przemysłowego obiektu: Duńsko-śląski mariaż biznesowy i architektoniczny. Rewitalizacja zakładu NT Industry w Orzeszu-Jaśkowicach nominowana do prestiżowej nagrody

- Budynek to prosty, nowoczesny obiekt, którego ostateczny kształt określony został bezpośrednio przez narzucony przez inwestora program funkcjonalny oraz uwarunkowania samej działki ze znacznym spadkiem terenu - mówi architekt Artur Garbula. - Dynamicznie ukształtowany narożnik akcentuje i domyka kwartał oraz zwiększa widoczność budynku od strony głównej drogi na tle hal - dodaje.

Budynek o niezbyt dużej powierzchni (650 m2) jest funkcjonalnie podzielony na 3 główne strefy:

  • strefę serwisowo-produkcyjną z częścią magazynową,
  • strefę handlową z częścią socjalno-techniczną,
  • reprezentacyjną strefę biurową.

Wyzwaniem dla architektów była konieczność zaprojektowania głównej części obiektu w ramach jednego poziomu - tego wymaga technologia pracy w Poltrade Technologies. Dodatkowo obiekt jest zbudowany na działce z dużym spadkiem. Efektem jest kompromis pomiędzy wygodnym wjazdem na działkę a częściowym zatopieniem w niej budynku.

W ramach parteru zlokalizowano halę serwisowo-produkcyjną branży elektrotechnicznej wraz z częścią magazynową. Bezpośrednio do hali przylegają pomieszczenia sklepu z ekspozycją towarów dotyczących specjalistycznych urządzeń branży elektrotechnicznej, pomieszczenia biurowe działu handlowego oraz zaplecze socjalno-techniczne budynku.

Taras na pierwszym piętrze pozwala zażyć nieco powietrza

Oczywiście to przestrzeń handlowa jest najbardziej otwartą na zewnątrz częścią budynku. Takie rozwiązanie pozwala na dobrą ekspozycję towarów, przy czym bezpośredni dostęp promieni słonecznych został ograniczony poprzez zadaszenie wystającą kondygnacją piętra, stanowiące zarazem zadaszoną strefę wejściową. Na wyższą kondygnacje prowadzi reprezentacyjna otwarta klatka schodowa połączona z głównym wejściem do budynku, doświetlona dodatkowo przez system świetlików dachowych.

Piętro, z salą szkoleniową i pomieszczeniami biurowymi ma mniejszą powierzchnię. Dobrze doświetlone światłem dziennym i z dostępem do tarasu zewnętrznego zlokalizowanego na dachu hali magazynowej, z którego rozciąga się szeroki widok na panoramę miasta i Siemianowickiego Parku Biznesu.

- Całość założenia projektowego spięta wizualnie w formie jednej białej wstęgi luźno położonej na ciemnej prostopadłościennej podstawie stanowiącej „serce” prowadzonej w budynku działalności. Kolorystyka utrzymana w tonach bieli i czerni. Ściana frontowa wiaty śmietnikowej zlokalizowanej bezpośrednio przy wjeździe na teren działki, wkomponowana w całość założenia, stanowi jednocześnie element identyfikacji wizualnej budynku - wyjaśniają swój pomysł na ten budynek architekci z GIGAarchitekci.

Zespół projektowy: Artur Garbula, Magdalena Kaiser, Wojciech Remer, Ewa Kamieńszczyk-Borys, Aleksandra Duży, Wojciech Klus, Anna Ajchsztet, Dominika Szweda, Oliwia Plekaniec

Ogródek jordanowski w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Kiedyś budowaliśmy na Śląsku Titaniki. Architektura okrętowa dumą Śląska!

Autor: Tomasz Borówka

28/08/2023

Dom industrialny mikolow 01

Może Cię zainteresować:

Ceglany, minimalistyczny, ale nieskromny. Śląski nowoczesny Dom Industrialny wśród mikołowskich pól to projekt archistudia studniarek+pilinkiewicz

Autor: Katarzyna Pachelska

21/08/2023

Zaleze katowice mieszkanie brokat 03

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie. Na parterze kamienicy. W "najgorszej dzielnicy" Katowic. One zrobiły z tego perełkę

Autor: Katarzyna Pachelska

31/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon