Budynki zeroemisyjne – czy fotowoltaika będzie obowiązkowa?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością pośród Polaków i bardzo dobrze. Przecież właśnie takie rozwiązanie, pozwala obniżyć rachunki za prąd, a przede wszystkim jest przyjazne wobec naturalnego środowiska. Okazuje się, że już w 2028 roku nowo wybudowane nieruchomości na terenie Unii Europejskiej powinny być zeroemisyjne. Jak to możliwe? Szczegóły poniżej.

Budynki zeroemisyjne – czy fotowoltaika będzie obowiązkowa?

Dyrektywa budynkowa – co właściwie oznacza?

Dobre pytanie. W marcu br. Parlament Europejski przyjął projekt przepisów (tzw. dyrektywę budynkową), który może mieć znaczący wpływ na zużycie energii oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorze budownictwa. No dobrze, a co to oznacza w praktyce? W świetle nowych przepisów, każda nowa nieruchomość, która zostanie wzniesiona od 2028 roku powinna być zeroemisyjna.

- Nie da się ukryć, że decyzja Parlamentu Europejskiego to krok w dobrym kierunku. Poprzez obowiązkowe montowanie paneli fotowoltaicznych na nowych nieruchomościach, kraje członkowskie Unii Europejskiej mogą być bardziej niezależne energetycznie. W świetle nowych przepisów, montaż paneli fotowoltaicznych na nowych budynkach, zwiększy produkcję energii z odnawialnych źródeł. W efekcie właściciele nieruchomości już nie będą musieli korzystać z węgla, gazu czy innych paliw kopalnych, aby ogrzać swój dom. Oczywiście planowany zakaz dotowania zakupów kotłów gazowych oraz węglowych, skłoni zarówno właścicieli nieruchomości, jak i deweloperów to montażu ekologicznych rozwiązań, jak na przykład pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. - podkreśla Marek Kasprzyński, OPAL Power

Budynki - co się zmieni od 2028 roku?

Do najważniejszych zmian „dyrektywy budynkowej” przyjętej przez Parlament Europejski należą:

  • poprawa efektywności energetycznej nieruchomości,
  • montaż obowiązkowych instalacji fotowoltaicznych w nowych budynkach od 2028 roku,
  • zakończenie dofinansowania kotłów na gaz oraz paliwa stałe od 2024 roku,
  • budowa zeroemisyjnych budynków od 2028 roku,
  • zeroemisyjność budynków użyteczności publicznej od 2026 roku.

To nie koniec. W świetle nowych przepisów każdy budynek, który zostanie wzniesiony od 2028 roku powinien posiadać instalację fotowoltaiczną. Oczywiście, jeżeli będzie to możliwe technicznie oraz ekonomiczne. Naturalnie nasuwa się pytanie, a co ze starszymi nieruchomościami? Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, do 2032 roku powinny one zostać poddane gruntownej modernizacji.

- W tym miejscu warto podkreślić, że w 2024 roku aktualne wsparcie dla źródeł ciepła na paliwa kopalne najprawdopodobniej zostaną wycofane. Potencjalni beneficjenci nie zostaną z niczym, ponieważ mogą otrzymać wsparcie na montaż instalacji OZE (np. pompy ciepła), czy poprawę efektywności energetycznej budynku. Z pewnością powinni rozważyć takie rozwiązanie. Dlaczego? W świetle nowych przepisów klasa energetyczna budynków mieszkalnych zostanie podniesiona do minimum klasy E (do 2030 roku) oraz klasy D (do 2033). Zdaniem Parlamentu Europejskiego, państwa członkowskie powinny zapewnić swoim obywatelom wsparcie finansowe w zakresie modernizacji budynków, a także instalacji OZE. Czy powstaną kolejne programy? Najprawdopodobniej. – dodaje Wioleta Białoszewska, OPAL Power

Budynki zeroemisyjne – krok w dobrą stronę?

Budowa nowych, zeroemisyjnych budynków od 2028 roku to spore wyzwanie dla Polaków, a także obywateli innych państw członkowskich. Niemniej, tego rodzaju nieruchomości niosą ze sobą wiele korzyści, jak na przykład:

  • większa oszczędność na rachunkach za prąd,
  • większa niezależność energetyczna właścicieli budynków,
  • lepsza izolacja akustyczna i termiczna,
  • większa wartość nieruchomości,
  • ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Dyrektywa budynkowa budzi wiele kontrowersji, to fakt. Nie mniej, jeżeli jej przepisy wejdą w życie, to styl życia Polaków ulegnie zdecydowanej poprawie. Dlaczego? Z jednej strony, właściciele budynków będą niezależni energetycznie, a także wolni od ewentualnych awarii sieci oraz cen energii, które w dobie szalejącej inflacji, poszybowały w górę. Z drugiej strony, nie będą już uzależnieni od paliw kopalnych, aby ogrzać swoje nieruchomości podczas zimniejszych miesięcy w roku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

MARIZA 10 MAR6215 zdjęcie główne

Mariza uznawana jest za największą sławę stylu fado

Kiedy rozpocząć przygotowania do sezonu grzewczego?

Kiedy rozpocząć przygotowania do sezonu grzewczego?

Przewrotna moda na lata 80. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności mówi prawdę o tej dekadzie

Przewrotna moda na lata 80

Chcesz zobaczyć największe europejskie gwiazdy Królowej Sportu? Przyjdź na Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2023!

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2023!

Udana Majówka 2023 Pomysły na rekordowo długi weekend majowy Sprawdźcie te fajne propozycje

Udana Majówka 2023. Pomysły na długi weekend majowy

Jakie zasłony do salonu wybrać w tym sezonie - proste wskazówki.

Jakie zasłony do salonu wybrać w tym sezonie

Kiedy założyć instalację fotowoltaiczną?

Kiedy założyć instalację fotowoltaiczną?