Budżet obywatelski Katowic może zostać ograniczony. Pieniądze trafiłyby na pomoc Ukraińcom

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy daje możliwość zawieszenia w części lub całości budżetu obywatelskiego, a nawet wstrzymania realizowanych już projektów. - Jako Katowice mamy jeden z najwyższych budżetów obywatelskich. Może go tylko ograniczymy i część przeznaczymy na pomoc obywatelom Ukrainy - powiedział na antenie Radia Piekary prezydent Marcin Krupa.

Katarzyna Pachelska
Widok na Katowice

Były prezydent Gliwic, senator Zygmunt Frankiewicz zgłosił do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy poprawkę, zgodnie z którą miasta na prawach powiatu, gdzie budżet obywatelski jest obowiązkowy, będą mogły go zawiesić w części lub całości, a nawet wstrzymać realizację projektów, które już zostały wybrane przez mieszkańców.

Senator Koalicji Obywatelskiej zapewnia, że o takie rozwiązanie wnioskowali sami przedstawiciele organizacji społecznych, które działają na terenie miast.

- Głównym powodem jest pełne zaangażowanie aktywistów w pomoc uchodźcom. Jednocześnie trwają procedury budżetów obywatelskich, normalnie angażujące ogromne grupy społeczników i urzędników. Nie da się tych działań dobrze prowadzić równolegle - mówi Zygmunt Frankiewicz.

Przypomina także, że obowiązkowe budżety obywatelskie zostały wprowadzone na początku rządów Prawa i Sprawiedliwości, a odbyło się to wbrew opinii samorządów.

- Zmuszanie miast do angażowania ludzi oraz znaczących funduszy z budżetów - już i tak osłabionych finansowo miast - na przedsięwzięcia o co najmniej drugorzędnym znaczeniu, w porównaniu z potrzebą wsparcia uchodźców, wydają się nieracjonalne i wątpliwe również etycznie - uważa senator KO.

- Nie sadzę, żeby miasta, leżące przy granicy z Ukrainą, najbardziej obciążone pomocą dla uchodźców miały fizyczną możliwość zajmowania się obecnie budżetami obywatelskimi - podkreśla Zygmunt Frankiewicz.
Katowice Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Katowice na kolorowym filmie z 1974 roku. Pierwsze lata Spodka w Katowic. Jedna z epok miasta "wiecznie niedokończonego"

Autor: Redakcja

14/06/2022

Budżet obywatelski Katowic ograniczony?

W poniedziałek, 14 marca, gościem Rozmowy Dnia Radia Piekary był prezydent Katowic Marcin Krupa, który przyznał, że poprawka Zygmunta Frankiewicza jest w jego ocenie dobra.

- Nie ma nic lepszego, niż pomoc drugiemu człowiekowi (...) Należy mieć świadomość, że jeśli dziś pomożemy Ukrainie, to uratujemy kolejne istnienia, kolejne życia. Kolejne dzieci i matki będą mogły czuć się bezpiecznie i myślę, że to bardzo, bardzo ważne dla społeczeństwa - powiedział Marcin Krupa.

- To dobry kierunek, choć widzimy, że zainteresowanie jest i mieszkańcy nie mają w tej kwestii jednolitego zdania, ale ja - jako obywatel - zrozumiałbym, gdyby taka decyzja zapadła - dodał.

Czy to oznacza, że Katowice w 2022 roku zrezygnują z budżetu obywatelskiego?

- Jako Katowice mamy jeden z najwyższych budżetów obywatelskich. Może go tylko ograniczymy i część przeznaczyć na pomoc obywatelom Ukrainy - powiedział Marcin Krupa.

Podkreślił, że to tylko pomysł na gorąco, a wszystko zależy od radnych.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Rozpoczęto sadzenie stu dębów w okolicy Nowego Nikiszowca

Memoriał Kamili Skolimowskiej

Opozycja liczy pieniądze na Memoriał Skolimowskiej na Śląsku

Wołosz

Dodatek węglowy. Bytom skontroluje piece mieszkańców

Wybory ruda kleska pis

"Ruda Śląska nie jest żadnym ogólnopolskim sondażem"

Wielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej

Wielki piec i wielka kasa. Skąd weźmie ją nowy prezydent?

Tomasz Rożek

Tomasz Rożek o polskiej szkole: Zgadzamy się na dziadostwo