Budżet obywatelski Katowic może zostać ograniczony. Pieniądze trafiłyby na pomoc Ukraińcom

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy daje możliwość zawieszenia w części lub całości budżetu obywatelskiego, a nawet wstrzymania realizowanych już projektów. - Jako Katowice mamy jeden z najwyższych budżetów obywatelskich. Może go tylko ograniczymy i część przeznaczymy na pomoc obywatelom Ukrainy - powiedział na antenie Radia Piekary prezydent Marcin Krupa.

Katarzyna Pachelska
Widok na Katowice

Były prezydent Gliwic, senator Zygmunt Frankiewicz zgłosił do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy poprawkę, zgodnie z którą miasta na prawach powiatu, gdzie budżet obywatelski jest obowiązkowy, będą mogły go zawiesić w części lub całości, a nawet wstrzymać realizację projektów, które już zostały wybrane przez mieszkańców.

Senator Koalicji Obywatelskiej zapewnia, że o takie rozwiązanie wnioskowali sami przedstawiciele organizacji społecznych, które działają na terenie miast.

- Głównym powodem jest pełne zaangażowanie aktywistów w pomoc uchodźcom. Jednocześnie trwają procedury budżetów obywatelskich, normalnie angażujące ogromne grupy społeczników i urzędników. Nie da się tych działań dobrze prowadzić równolegle - mówi Zygmunt Frankiewicz.

Przypomina także, że obowiązkowe budżety obywatelskie zostały wprowadzone na początku rządów Prawa i Sprawiedliwości, a odbyło się to wbrew opinii samorządów.

- Zmuszanie miast do angażowania ludzi oraz znaczących funduszy z budżetów - już i tak osłabionych finansowo miast - na przedsięwzięcia o co najmniej drugorzędnym znaczeniu, w porównaniu z potrzebą wsparcia uchodźców, wydają się nieracjonalne i wątpliwe również etycznie - uważa senator KO.

- Nie sadzę, żeby miasta, leżące przy granicy z Ukrainą, najbardziej obciążone pomocą dla uchodźców miały fizyczną możliwość zajmowania się obecnie budżetami obywatelskimi - podkreśla Zygmunt Frankiewicz.
Katowice Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Katowice na kolorowym filmie z 1974 roku. Pierwsze lata Spodka w Katowic. Jedna z epok miasta "wiecznie niedokończonego"

Autor: Redakcja

14/06/2022

Budżet obywatelski Katowic ograniczony?

W poniedziałek, 14 marca, gościem Rozmowy Dnia Radia Piekary był prezydent Katowic Marcin Krupa, który przyznał, że poprawka Zygmunta Frankiewicza jest w jego ocenie dobra.

- Nie ma nic lepszego, niż pomoc drugiemu człowiekowi (...) Należy mieć świadomość, że jeśli dziś pomożemy Ukrainie, to uratujemy kolejne istnienia, kolejne życia. Kolejne dzieci i matki będą mogły czuć się bezpiecznie i myślę, że to bardzo, bardzo ważne dla społeczeństwa - powiedział Marcin Krupa.

- To dobry kierunek, choć widzimy, że zainteresowanie jest i mieszkańcy nie mają w tej kwestii jednolitego zdania, ale ja - jako obywatel - zrozumiałbym, gdyby taka decyzja zapadła - dodał.

Czy to oznacza, że Katowice w 2022 roku zrezygnują z budżetu obywatelskiego?

- Jako Katowice mamy jeden z najwyższych budżetów obywatelskich. Może go tylko ograniczymy i część przeznaczyć na pomoc obywatelom Ukrainy - powiedział Marcin Krupa.

Podkreślił, że to tylko pomysł na gorąco, a wszystko zależy od radnych.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon