Burze nad woj. śląskim 19 sierpnia. Stan wody na Kłodnicy wzrósł o metr w ciągu 40 minut

Późnym wieczorem w piątek 19 sierpnia 2022 r. nad aglomeracją śląsko-zagłębiowską przechodziły silne burze. Nawalny deszcz był obserwowany m.in. w Gliwicach i Zabrzu. Nieco dalej, bo w woj. opolskim, zaobserwowano zjawisko downburstu, czyli silnego prądu zstępującego w chmurze burzowej, który dociera do powierzchni ziemi, powodując szkody.

IMGW
Burze w woj. śląskim

O silnych burzach nad woj. śląskim ostrzegał już dzisiaj alert RCB. "Uwaga! Wieczorem i w nocy (19/20.08) możliwy silny wiatr i burze" - głosił komunikat, który pewnie wszyscy dostali na swoje smartfony.

Burze na Śląsku i w Zagłębiu 19 sierpnia 2022

Trzeba przyznać, że przez cały dzień w piątek 19 sierpnia czuć było, że musi przyjść burza. Takiego gorącego i parnego dnia dawno nie było w województwie śląskim (ale i tak najgoręcej w Polsce było w Kole w Wielkopolsce - 34,1 st. C, a najzimniej - w Kołobrzegu - 22,4 st. C). I rzeczywiście burza przyszła, i to niejedna.

Na satelitarnej mapie regionu wieczorem było aż czerwono od nagromadzenia komórek burzowych. Burze przyniosły ze sobą silny deszcz.

Jak informował o godz. 20:32 IMGW, w Gliwicach na rzece Kłodnicy w ciągu 40 minut stan wody wzrósł o 103 cm. Przekroczony został stan ostrzegawczy. To efekt intensywnych opadów burzowych. Na pobliskich stacjach odnotowano sumy opadów nawet przekraczające 30 mm/1,5h, np. w Rybniku-Stodołach - 32,2 mm. Również w Zabrzu nawalne opady dały się we znaki, np. na dworcu PKP. W Wodzisławiu Śląskim spadł grad.

O godzinie 20:12 na lotnisku w Pyrzowicach została ogłoszona "Burza na lotnisku". Wdrożenie procedur bezpieczeństwa związanych z burzą na lotnisku oznacza, że wstrzymana jest obsługa naziemna samolotów m.in. pasażerowie nie mogą wchodzić do statków powietrznych i z nich wychodzić. W związku z przechodzącymi nad lotniskiem burzami kierownictwo portu ostrzegło o spodziewanych opóźnieniach startów i lądowań oraz przekierowań niektórych rejsów na lotniska zapasowe. Na szczęście o godzinie 21:39 odwołano "Burze na lotnisku", co oznacza, że można było powrócić do obsługi naziemnej samolotów. Ostrzeżenie przed burzami jednak obowiązuje do północy.

Burze również w nocy z 19 na 20 sierpnia

IMGW ostrzega, że w nocy, szczególnie w pierwszej części, nad Polskę mogą nasunąć się "dobrze zorganizowane struktury burzowe" znad obszaru Czech. Mogą wśród nich występować superkomórki burzowe i układy wielokomórkowe. Największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, dochodzące do 85 km/h, a w strefie najbardziej zagrożonej - do 110 km/h. Burzom będą towarzyszyć intensywne opady deszczu, choć z uwagi na nieco szybsze przemieszczanie się burz mogą one być słabsze niż w dzień.

Damian Dąbrowski, twórca strony pogodadlaslaska.pl

Może Cię zainteresować:

Damian Dąbrowski, pan od pogody. Nauczyciel geografii ze Śląska, którego prognozy czytają miliony ludzi. Przeczytaj naszą rozmowę

Autor: Katarzyna Pachelska

29/07/2022

Gliwice widok na rynek

Może Cię zainteresować:

Gliwice w latach 60. na zdjęciach: wciąż piękne miasto, a na Rynku? Parking!

Autor: Arkadiusz Nauka

14/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców