Burzowy piątek w woj. śląskim. Po ulewnych deszczach straż pożarna interweniowała 153 razy

Piątek 9 czerwca obfitował w burze w woj. śląskim. Wraz z nimi przyszły ulewne deszcze. W miastach metropolii w tradycyjnych miejscach, jak pod wiaduktem S86 w Katowicach przy sklepie IKEA, tworzyły się spore rozlewiska. Straż pożarna interweniowała tego dnia aż 153 razy.

Gwałtowne burze przeszły wczoraj, w piątek 9 czerwca 2023 r., nad woj. śląskim. Największe szkody poczyniły w centralnej i południowej części regionu.

Ulewy nawiedziły południe i centrum woj. śląskiego

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach informuje, że straż pożarna na terenie województwa śląskiego interweniowała 153 razy w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Najwięcej interwencji odnotowano na terenie powiatów:

  • tarnogórskiego,
  • mikołowskiego,
  • raciborskiego,
  • miasta Katowice,
  • miasta Sosnowiec.

W Katowicach tradycyjne zalewisko - nazwane "Wenecją północy" - powstało pod wiaduktem drogi S86, koło sklepów IKEA i Agata oraz salonu samochodowego. W Mikołowie zalana była droga pod wiaduktem na skrzyżowaniu ulic Gliwickiej i DK81, czyli popularnej "wiślanki". W Tychach wylał Potok Tyski, zalewając ogródki działkowe.

W naszej galerii zdjęciowej - zobacz fotografie z działań strażaków w Katowicach, Mikołowie, Piekarach Śląskich.

Czeka nas deszczowe zakończenie długiego weekendu. Jak pisze w swojej prognozie na pogodadlaslaska.pl Damian Dąbrowski, śląski guru od pogody, dzisiaj, w sobotę 10 czerwca, nie będzie już tak gwałtownych burz, ale miejscami będą występować przelotne opady deszczu oraz bardzo lokalne burze, jednak dużo słabsze niż w piątek. W niedzielę będzie ciut lepiej, bo choć Dąbrowski prognozuje całkowite zachmurzenie, to nie powinno padać.

IMGW wydało na dzisiaj, 10 czerwca, ostrzeżenia przed burzami z gradem i gwałtownym wzrostem stanu wód w rzekach

Z kolei IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo nr 126 dot. zjawiska: burze z gradem. Stopień zagrożenia: 1. Obowiązuje od 10:00 dn. 10.06 do 20:00 dn. 10.06.2023. Dotyczy powiatów: będziński, bieruńsko-lędziński, Bytom, Chorzów, Częstochowa, częstochowski, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, gliwicki, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, kłobucki, lubliniecki, mikołowski, Mysłowice, myszkowski, Piekary Śląskie, pszczyński, raciborski, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, tarnogórski, Tychy, wodzisławski, Zabrze, zawierciański i Żory. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad.

Ostrzeżenie wydano też dla powiatów cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego i miasta Bielsko-Biała. Obowiązuje od 10:00 dn. 10.06 do 20:00 dn. 10.06.2023. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 40 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad.

Jest również ostrzeżenie Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie dotyczące gwałtownych wzrostów stanów wody. Stopień zagrożenia: 1. Ostrzeżenie po zmianie obowiązuje od godz. 10:00 dnia 10.06.2023 do godz. 22:00 dnia 10.06.2023. Obszar: zlewnie Małej Wisły, Przemszy oraz Soły (śląskie). Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie.

Kanał Gliwicki Neutralizacja złotej algi

Może Cię zainteresować:

Górnicze spółki tłumaczą się z „solanki” w rzekach. "Śląskie kopalnie mogłyby zapewnić sól dla całej Europy"

Autor: Michał Wroński

31/05/2023

Kanalizacja, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice zainwestowały 100 mln zł w kanalizację. Budują też m.in. 25 podziemnych zbiorników retencyjnych

Autor: Katarzyna Pachelska

07/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon