Były marszałek na liście Trzeciej Drogi do Sejmu RP. "Nie ma ludzi, którzy nie zmieniają poglądów"

Mirosław Sekuła jako marszałek woj. śląskiego był przeciwnikiem koalicji z Ruchem Autonomii Śląska, nie uznawał odrębności języka śląskiego. Do Sejmu RP startuje z listy Trzeciej Drogi, choć Szymon Hołownia zadeklarował wsparcie w sprawie uznania Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną. - Nie rozmawialiśmy o tym, ale jestem pewien, że będę w stanie przekonać go do naszych racji. Nie ma ludzi, którzy nie zmieniają poglądów - powiedział Michał Gramatyka w Radiu Piekary.

fot. Katarzyna Pachelska
Konferencja Trzeciej Drogi w Katowicach

Poseł Michał Gramatyka, który jest liderem listy Trzeciej Drogi (Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego) do Sejmu RP w Katowicach, podtrzymał deklarację Szymona Hołowni dotyczącą wsparcia w sprawie uznania Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną.

- To rzeczywiście największa grupa etniczna, która nie jest nawet uprawniona do swojego języka. Nikt tego nie załatwił, ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Platforma Obywatelska, choć były takie możliwości (…) Szymon Hołownia zawsze apelował o to, aby w różnorodności znajdować siłę - powiedział Michał Gramatyka w Radiu Piekary.

Były marszałek na liście Trzeciej Drogi

Na liście Trzeciej Drogi z rekomendacji PSL-u ma znaleźć się Mirosław Sekuła - były prezes Najwyższej Izby Kontroli, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, a także były marszałek województwa śląskiego.

Co ciekawe, w Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła był zaciekłym przeciwnikiem koalicji Platformy Obywatelskiej z Ruchem Autonomii Śląska, a w kwestii śląskości miał poglądy zbliżone do ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, m.in. nie uznawał odrębności języka śląskiego.

- Nie rozmawialiśmy o tym, ale jestem pewien, że będę w stanie przekonać go do naszych racji. Nie ma ludzi, którzy nie zmieniają poglądów, a kolejne spisy powszechne pokazują, że śląska mniejszość jest silna (…) Nie można lekceważyć ponad pół miliona obywateli - podkreślił Michał Gramatyka.

W wyborach do Sejmu RP swoich sił spróbują samorządowcy: Rafał Łataś (Świętochłowice), Aleksandra Poloczek (Ruda Śląska) i Dawid Durał (Katowice), a także Jolanta Milas, która niedawno startowała w wyborach prezydenckich w Rudzie Śląskiej.

Mirosław Sekuła. Konferencja Trzeciej Drogi w Katowicach
Mirosław Sekuła. Konferencja Trzeciej Drogi w Katowicach

Dwie Polski 2050. Jak to możliwe?

Kolejny raz większość w Senacie RP tzw. opozycji ma zapewnić Pakt Senacki, czyli wspólni kandydaci we wszystkich stu okręgach w całej Polsce. W województwie śląskim nie będą się oni mierzyć wyłącznie z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości.

Najbardziej zagmatwana sytuacja jest w okręgu 73. (pow. mikołowski, rybnicki oraz Rybnik), gdzie kandydatem Paktu Senackiego jest wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski z Polski 2050 Szymona Hołowni (to pełna nazwa partii). Natomiast Piotr Małek ma być kandydatem… Polski 2050.

- W Polsce są pewne patologie prawne i partie mogą nazywać się bardzo podobnie. Istniała jakaś partia, a kiedy Szymon Hołownia wystartował z ruchem Polska 2050, złożono wniosek o nazwanie jej tak samo, czyli Polska 2050. Stąd były problemy z rejestracją partii przez Szymona Hołownię - wyjaśnił Michał Gramatyka w Radiu Piekary.

Podobnie było cztery lata wcześniej w okręgu 74. (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice), gdzie kandydatem Pakty Senackiego, który współtworzyła Koalicja Obywatelska, był Henryk Mercik, a Dawid Kostempski wystartował z „Koalicji Obywatelskiej Dawid Kostempski”.

Marta Golbik

Może Cię zainteresować:

PiS zwleka z ogłoszeniem kandydatów do Sejmu RP. „Obawa, że zagłosują wbrew woli Jarosława Kaczyńskiego”

Autor: Patryk Osadnik

22/08/2023

Senat RP

Może Cię zainteresować:

Paktowi Senackiemu rośnie konkurencja w Chorzowie, Gliwicach i Rybniku. Gotowi regionaliści i dwie Polski 2050

Autor: Patryk Osadnik

22/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jerzy Buzek

10 miliardów z UE na transformację. „Rząd nie robi nic"

Mateusz Morawiecki

Premier: środki UE są już "aktywne". A kiedy dotrą na Śląsk?

Rondo Praw Kobiet w Bytomiu

Rondo Praw Kobiet w Bytomiu i dyskusja podczas sesji

Senat RP

Nie będzie wyborów uzupełniających do Senatu RP

Fotel prezydenta Rudy Śląskiej wkrótce zajmie komisarz wyznaczony przez premiera.

Ruda Śląska czeka na komisarza, wiceprezydenci pakują rzeczy

Mateusz Morawiecki

Wycięli prawie 1500 drzew. Teraz zasadzą 100 dębów

Morawiecki Mateusz

„Mateusz Morawiecki to najlepszy poseł w historii Mysłowic"