Byli górnicy będą pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin wiatrowych. Pilotażowy program szkoleń

Zamiast fedrować węgiel, będą wykorzystywać swoje (nowo nabyte) umiejętności w zielonym sektorze gospodarki. Zaczyna się pilotażowy program szkoleń dla odchodzących z branży pracowników sektora górniczego. Już można się zgłaszać.

Pixabay
Farma wiatrowa (zdjęcie ilustracyjne)

To pionierskie przedsięwzięcie na polskim rynku. 16 górników, którzy chcą porzucić kopalnię i zyskać nowy zawód, weźmie udział w programie szkoleń, dzięki któremu staną się wykwalifikowanymi pracownikami sektora energetyki wiatrowej. To pilotaż, stąd ta, stosunkowo nieduża, liczba objętych nim pracowników górnictwa.

Po szkoleniu będzie można pracować w Polsce i na świecie

Cykl szkoleń realizują szwedzka firma OX2 (jeden z największych deweloperów elektrowni wiatrowych w Polsce i w Europie) oraz zajmująca się szkoleniami Windhunter Academy, wspólnie ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń.

Chcemy mieć udział w transformacji energetycznej, rozumianej nie tylko jako zmiana źródeł pozyskiwana energii, ale także jako zmiana na rynku pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie, razem z naszym partnerem, oferty szkoleniowej skierowanej do odchodzących z kopalń górników oraz członków rodzin górniczych – mówi Tomasz Guzowski, dyrektor Departamentu Rozwoju i Zakupu Projektów Wiatrowych, OX2. - To właśnie dla tej grupy fachowców, energetyka wiatrowa stanowi korzystną alternatywę zatrudnienia. Osobom odchodzącym z górnictwa daje szansę na przekwalifikowanie i na znalezienie nowego zatrudnienia, poprzez dostarczanie wykwalifikowanych kadr do obsługi technicznej wybudowanych już instalacji wiatrowych - dodaje Guzowski.

Program szkoleniowy, opracowany przez firmę szkoleniową Windhunter, jest zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oznacza to, że osoby, które przejdą kurs będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

- Kurs odpowiada międzynarodowym standardom, a górnicy otrzymają międzynarodowe uprawnienia certyfikowane przez jednostkę Global Wind Organisation. Oprócz części stricte technicznej, przewidziany jest kurs języka angielskiego w stopniu podstawowym lub specjalistycznym oraz spotkania z ekspertami, doświadczonymi technikami turbin wiatrowych – podkreśla Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzająca Windhunter Academy.

Górnicy będą się szkolić w największym w Polsce i jednym z największych na świecie ośrodków szkoleniowych, a zajęcia odbywać się będę w Koszalinie. Kurs obejmie cykl zajęć z zakresu między innymi

  • pracy na wysokościach,
  • bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
  • pracy na morzu.

Szkoleni górnicy zdobędą umiejętności w zakresie obsługi i serwisowania układu hydraulicznego oraz elektrycznego w turbinie wiatrowej, nauczą się także zasad jej instalowania.

Transformacja nie musi wykluczać pracowników "starej" energetyki

Oferowane podczas kursu zajęcia z języka angielskiego podniosą umiejętności językowe uczestników do poziomu umożliwiającego sprawną komunikację w pracy.

- Śląsk stoi przed dużym wyzwaniem w dobie odchodzenia od surowców kopalnych, tak gospodarczym, jak i społecznym. Jednak intensywny rozwój źródeł odnawialnych - energetyki wiatrowej, nie powinien być traktowany jako zagrożenie, lecz jako szansa na dalszy rozwój. Pamiętajmy, że Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce – serce polskiego przemysłu i innowacyjności. Dobrze wykształceni pracownicy z dużym doświadczeniem zawodowym, którzy odchodzić będą z sektora wydobywczego, są i będą poszukiwani przez przedsiębiorstwa działające w sektorze odnawialnych źródeł energii, w tym w branży wiatrowej. Dlatego projekt ten jest ważnym momentem dla całej branży energetycznej ponieważ ten pilotażowy program pokazuje, że konieczna transformacja energetyczna i zmiana miksu energetycznego nie tylko nie wyklucza pracowników „starej” energetyki, ale jest otwarta na ich umiejętności i doświadczenie – mówi Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Pilotażowe szkolenie dla górników zostanie sfinansowane przez OX2 i Windhunter Academy. Pilotaż będzie przeprowadzony wśród pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której trafiają osoby chcące odejść z branży .

- Szkolenie będzie szansą na pozostanie pracowników w branży energetycznej – wyjaśnia Janusz Smoliło, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. – Dzięki tej współpracy dajemy pracownikom sektora górniczego nie tylko możliwość odejścia z branży wydobywczej na osłony socjalne, ale także perspektywę na dalszy rozwój w ciągle rozwijającym się sektorze energetyki odnawialnej - dodaje Smoliło.

Certyfikaty kwalifikacji zawodowych uzyskane przez absolwentów kursu będą uprawniały ich do pracy zarówno w elektrowniach wiatrowych na lądzie (onshore), jak i w powstającym właśnie w Polsce projektach energetyki wiatrowej na morzu (offshore).

- Absolwenci kursu będą mogli niemal natychmiast wziąć udział w procesach rekrutacyjnych, a ich umiejętności po przejściu tego szkolenia będą z pewnością pożądane i konkurencyjne w stosunku do osób bez doświadczenia w branży – dodaje Tomasz Guzowski.

Szkolenie przewidziano na maj i czerwiec 2022 roku. Pracownicy mogą zgłaszać chęć uczestnictwa poprzez formularz na stronie internetowej www.windhunteracademy.com oraz w biurze SRK pod numerem tel. 32 432-10-34. Organizatorzy szkolenia uruchomili także infolinię dla zainteresowanych szkoleniami.

Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: +48 660 670 067 lub na stronie internetowej www.windhunteracademy.com

Patronat nad przedsięwzięciem objęło Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Retopal z Bierunia

Złota się już nie kradnie. Józef Kłyk przewidział kryzys

Rafał Jedwabny

Rafał Jedwabny: Dopłaty do węgla nie rozwiązują problemu

Brakuje węgla. Czy grożą nam zimne kalorfery?

Lubnauer: Nie jesteśmy przygotowani do sezonu grzewczego

Kopalnia Pniówek

Tragedia w KWK "Pniówek". Zmarł ósmy górnik

JB for EPP4

"Trzeba odchodzić od węgla, pamiętając o górnikach"

Bogusław Ziętek, szef związku zawodowego Sierpień 80

Ziętek: W JSW była presja na wydobycie. Potrzebny był wynik

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny