Całe województwo na pomarańczowo w ten weekend! Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki. Rozruch 16 czerwca w Rybniku, multum imprez 17 czerwca w prawie 30 miejscowościach

To będzie już 14. odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki. Impreza na wzór odbywającej się od 2001 r. w Zagłębiu Ruhry ExtraSchichty wystartowała na początku nieśmiało, ale z roku na rok nabierała rozpędu. I dzisiaj mamy tego efekt - 1,5 dnia wypełnionego atrakcjami, wycieczkami, spacerami, koncertami i mnóstwem innych efektownych działań. A to wszystko w 46 obiektach w prawie 30 miejscowościach woj. śląskiego. Rozruch Industriady 2023 już w piątek 16 czerwca, samo Święto - w sobotę 17 czerwca.

Szlak Zabytków Techniki
Industriada 01

W czasie Święta Szlaku Zabytków Techniki obiekty z tego szlaku, a także kilka zaprzyjaźnionych, otwierają podwoje na turystów od rana do wieczora. Szykują specjalne atrakcje - dla dzieci i dla dorosłych. Warsztaty, zabawy, spotkania, spacery, zwiedzanie z przewodnikiem, wreszcie - koncerty gwiazd. A że na Szlaku Zabytków Techniki takich obiektów 42 w prawie 30 miejscowościach, to atrakcji jest co niemiara. Oficjalne hasło tegorocznej edycji to "Sztuka przemysłu".

Atrakcje turystyczne, muzyczne, artystyczne i historyczne

Na ponad 350 wydarzeń w ramach Industriady składa się 70 wystaw, ponad 100 warsztatów, 20 wykładów, 50 pokazów, ponad 40 koncertów, 30 spektakli oraz 30 wydarzeń dedykowanych najmłodszym, a oprócz tego aż 15 gier terenowych i 10 pikników.

Wśród gwiazd, które wystąpią na muzycznych scenach są:

 • zespół Big Cyc,
 • Czesław Śpiewa,
 • Marcin Wyrostek,
 • Jelonek,
 • Luxtorpeda,
 • Sound'n'Grace,
 • Spirit of Smokie.

Na liście miejsc, w których odbędzie się tegoroczna Industriada, jest sześć obiektów zaprzyjaźnionych, na co dzień nie będących częścią Szlaku. Są to:

 1. Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach,
 2.  Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu Zdroju,
 3. Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie,
 4. Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, 
 5. Pałac Schoena w Sosnowcu,
 6. Wieża wyciągowa w Porębie.

Industriada wraca do 2-dniowej formuły

W tym roku impreza powraca do 2-dniowej formuły. Pierwszego dnia, w piątek 16 czerwca, odbędzie się rozruch Industriady. O godz. 17:00 w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku zobaczymy happening zapowiadający XIV edycję Industriady. Będzie można bawić się na koncercie zespołu Big Cyc (godz.19:00), a o 21:00 nastąpi rozświetlenie budynków Ignacego na pomarańczowo, czyli w oficjalnym kolorze Industriady.

Za to w sobotę, 17 czerwca, można się spodziewać prawdziwego pomarańczowego (ta barwa to oficjalny kolor Industriady) szaleństwa. Propozycji ciekawego spędzenia czasu w 46 obiektach jest tyle, że nie starczyłoby naszych wirtualnych łamów do wymienienia wszystkich. Dokładny program można znaleźć tu: industriada.pl

Na pewno warto zwrócić uwagę na oficjalne otwarcie Święta Szlaku Zabytków Techniki w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi. Część oficjalna rozpocznie się o godz. 12:00. Po niej nastąpi otwarcie Mediateki (filii Miejskiej Biblioteki Publicznej) w zrewitalizowanym budynku cechowni, a dzień uświetni Koncert zespołu Czesław Śpiewa o godzinie 13:00.

Za to oficjalne zakończenie Industriady odbędzie się na terenie Familoków w Czerwionce-Leszczynach.

W programie:

 • godz. 17:00 koncert zespołu Long & Junior;
 • godz. 18:30 koncert zespołu Sound’n’Grace;
 • godz. 20:30 koncert Andrea Lattari.

Na znakomitą większość wydarzeń wstęp jest wolny.

Orkiestra dęta KWK Pokój

Może Cię zainteresować:

W przyszłą sobotę Industriada. Warto zajrzeć na Ficinus i do stacji Biblioteka

Autor: Michał Wroński

09/06/2023

Industriada Tarnowskie Góry

Może Cię zainteresować:

Industriada 2023 w Tarnowskich Górach. Co będzie się działo w Mieście Gwarków?

Autor: Urszula Gołkowska

06/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon