CBA zatrzymało podejrzanych o wyłudzenie 80 mln złotych z dotacji oświatowej

Katowiccy policjanci wraz z funkcjonariuszami CBA zatrzymali kobietę i mężczyznę z Gliwic, którzy podejrzani są o wyłudzenia. Łącznie mieli popełnić 12 przestępstw, dotyczących przywłaszczenia 80 mln złotych z dotacji oświatowej, kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej a także prania pieniędzy.

Byt naszywka cba

Kryminalni z Katowic wraz z policjantami z katowickiej delegatury CBA od października 2020 roku prowadzą śledztwo dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wtedy śledczy z Katowic wpadli na trop 39-latki i jej 48-letniego wspólnika, którzy od września 2014 roku do grudnia 2021 roku na terenie województwa śląskiego i opolskiego, kierowali i brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zatrzymani fałszowali dokumentację w celu wyłudzenia wsparcia finansowego z jednostek samorządu terytorialnego. – Dokumenty wystawiano i przedkładano w celu uwiarygodnienia zaistnienia fikcyjnych zdarzeń związanych z prowadzoną działalnością edukacyjną i w konsekwencji uzyskania nienależnych dotacji oświatowych – wyjaśniają funkcjonariusze CBA.

Na podstawie zgromadzonych dowodów Prokurator Okręgowy z Gliwic przedstawił zatrzymanym łącznie 12 zarzutów w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków z dotacji oświatowej w kwocie prawie 80 mln złotych, a także dotyczące tzw. prania pieniędzy.

Zabezpieczono majątek zatrzymanych

Podczas przeszukania śledczy zabezpieczyli dokumenty, sprzęt elektroniczny, gotówkę w kwocie 740 tys. złotych, 11 obrazów znanych polskich malarzy, dwa samochody osobowe: Mercedes GL oraz BMW X7, oraz inne dowody, które mogą mieć znaczenie dla prowadzonego postępowania. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, na poczet przyszłych kar zabezpieczyła także nieruchomości zatrzymanych o łącznej wartości ponad 17 mln złotych oraz udziały w spółkach o wartości około 500 tysięcy złotych. Ponadto prokuratura zablokowała rachunki bankowe, na których znajdowały się znaczne środki finansowe.

Decyzją Sądu Rejonowego w Gliwicach zatrzymani tymczasowo trafili do aresztu na 3 miesiące. Materiały dowodowe są nadal gromadzone i analizowane przez śledczych, postępowanie jest w toku. – Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania – informują policjanci.

Katowice

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Pan z Danii ma głęboko w nosie, czy po Katowicach da się jeździć rowerem albo chodzić pieszo

Autor: Marcin Zasada

13/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon