Centrum przesiadkowe w Gliwicach już prawie gotowe, ale na jego uruchomienie jeszcze poczekamy

Niebawem zakończą się prace przy budowie centrum przesiadkowego w Gliwicach. Nowy węzeł już nabiera kształtów. Charakterystyczne fale zadaszeń widać z daleka. Choć prace są na finiszu to na uruchomienie CP Gliwice będziemy musieli poczekać do przyszłego roku.

Władze Gliwic poinformowały, że prace przy centrum przesiadkowym realizowane po północnej stronie dworca weszły w kolejną fazę.

- W ulokowanym pod największą „falą” budynku głównym centrum przesiadkowego zakończył się montaż wentylacji, klimatyzacji, instalacji elektrycznych i niskoprądowych, realizowanych na poziomie pierwszego piętra i parteru. Na poziomie piwnicy trwa montaż central wentylacyjnych. Gotowe jest wyposażenie łazienek, z których w przyszłości będą korzystać pasażerowie – klienci CP. Z kolei w pomieszczeniach socjalnych i toaletach WC budowlańcy zajmują się sufitami i malowaniem ścian. Wciąż toczą się prace związane z montażem balustrad i specjalnych paneli – laminatów HPL, niemniej te z napisem GLIWICE są już na miejscu - poinformował rzecznik gliwickiego urzędu miasta.

Wciąż trwają prace przy montażu paneli fotowoltaicznych i oświetlenia. Widać też postęp prac w tunelu, który przebiega pod dworcem głównym. Nowy tunel połączy centrum przesiadkowe z dworcem PKP. Będzie tam cała sieć przejść podziemnych.

Drogi dojazdowe do centrum przesiadkowe rozkopane. Co z Placem Piastów?

Wciąż toczą się prace przy budowie dróg wewnętrznych powstającego centrum przesiadkowego. Chodzi o trasy w obrębie wiat peronowych. Docelowo tzw. obszar zasadniczy dostępny będzie wyłącznie dla pojazdów komunikacji zbiorowej, taksówek oraz pojazdów upoważnionych specjalnymi pozwoleniami.

- Przy wjazdach do Centrum od strony ulic Toszeckiej i Tarnogórskiej kończą się roboty sieciowe, a intensywnie toczą się drogowe. Doskonale widoczny dla przechodniów idących ul. Tarnogórską jest mur oporowy z gabionów przy wylocie z CP - informuje gliwicki magistrat.

A co z Placem Piastów? W tym momencie jest to jedno wielkie rozkopane miejsce budowy. Drogowcy zaczęli już układać nawierzchnię w północnej części placu. Zakończony został za to etap prac związany z przebudową sieci uzbrojenia podziemnego na odcinku ul. Zwycięstwa – między ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego i Dubois. W najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z układaniem nawierzchni w tym miejscu.

Koszt centrum przesiadkowego? 184 mln złotych

Za prace przy centrum przesiadkowym po północnej stronie dworca głównego odpowiada konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł. Planowany termin uruchomienia CP – z uwagi na okres czasu niezbędny do przeprowadzenia procedur odbiorowych – to początek 2023 roku.

Z kolei całość prac po południowej stronie dworca PKP (Plac Piastów) realizuje Eurovia Polska S.A. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta to ponad 41 mln zł. Umowny termin zakończenia robót budowlanych to koniec 2022 r.

Centrum przesiadkowe w Gliwicach

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Starsza pani sprzedaje opłatek

Gliwice: Starsza pani na mrozie sprzedawała opłatek

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Sara james

Centrum przesiadkowe otwiera się z pompą. Wystąpi Sara James

Ulica Zwycięstwa Gliwice

Jest koncepcja przebudowy ulicy Zwycięstwa w Gliwicach

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców