Chęciński: W Polsce więcej osób sprzedaje węgiel niż go wydobywa

Ci, którzy mówią „sprzedawajcie węgiel jako samorządy", nie znają polskiego prawa. A gdzie zamówienia publiczne? Gdzie koncesja? - pyta Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Chęciński czyta hit

Kilka dni temu Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych zaapelował do wszystkich polskich samorządów, by odpowiedziały pozytywnie na ofertę PGE czy Węglokoksu i włączyły się w dystrybucję węgla dla swoich mieszkańców.

- Samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem - powiedział Jacek Sasin.

Problem polega jednak na tym, że prezydenci i burmistrzowie miast i gmin w Polsce mają ograniczone możliwości w tym zakresie. Zwrócił na to uwagę Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, który na antenie Radia Piekary zarzucił wicepremierowi nieznajomość polskiego prawa.

- Tu kupcie, tam sprzedajcie. To tak nie działa. Polskie prawo na to nie pozwala. Koncesja, zamówienia publiczne, pozwolenia na handel węgiel. Nikt o tym nie pomyślał - mówi Chęciński. - Są jeszcze terminy płatności. Wszyscy wiedzą, że w spółkach górniczych to jest wydłużone, więc pojawiło się pytanie jak szybko my za ten węgiel będziemy musieli płacić. Trzy miesiące? Więcej mniej? Okazuje się, że... 5 dni. To jest śmieszne - dodaje prezydent Sosnowca.

Chęciński przekonuje, że sytuacja jest bardzo absurdalna, patrząc w jakiej cenie miałby być sprzedawany węgiel.

- Spółki skarbu państwa poprzez samorządy chciałyby po prostu łupić naszych mieszkańców. Proponowana cena to jest 2100 złotych netto. Dochodzi VAT i inne daniny. Lekko licząć jest to 2600-2700 plus koszty dystrybucji. Czyli mieszkańców to wyniesie po 3 tysiące złotych. Wszystko w majestacie prawa - mówi prezydent Sosnowca.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jakub Chełstowski

Marszałek uruchomił lawinę? Samorządowy ruch rośnie w siłę

Arkadiusz Chęciński

Chęciński: „Jedno miasto? Nie. Nie wyobrażam sobie tego”

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Arkadiusz Chęciński

„Takiej kumulacji problemów w oświacie jeszcze nie było”

Arkadiusz Chęciński

Arkadiusz Chęciński został prezesem ruchu TAK! Dla Polski

Arkadiusz Chęciński Radio Piekary

Będzie okrągły stół dla Ukrainy? Tego chcą samorządowcy

Tak Dla Polski Śląskie

Prezydenci ze Śląska i Zagłębia mają ruch. "To samoobrona"